Faktury zdarma: nástroje, šablony a užitečné tipy

Existují různé softwarové nástroje a systémy pro fakturování, které usnadňují vytváření, správu a sledování faktur. Výhodou těchto nástrojů je kromě automatického generování faktur i možnost propojení s online bankovnictvím. Díky tomu můžete například sledovat, které faktury již byly uhrazeny. Můžete si navíc snadno vytvářet reporty pro účetnictví. Pokud však nefakturujete příliš často, bohatě si vystačíte s jednoduchou šablonou a s generátorem pro QR platbu.

Nástroje, které vám pomohou vystavit faktury zdarma

Tyto nástroje vám umožní jednoduše vystavit a případně stáhnout fakturu do počítače.

Nástroje pro faktury zdarma včetně mobilní aplikace

Tyto moderní fakturační systémy nabízí také mobilní aplikaci pro jednoduchou správu a vystavování faktur:

Další nástroje za velmi nízkou cenu

Faktury zdarma – office šablony

Firma Microsoft zdarma nabízí faktury jako šablony, které si jednoduše stáhnete a upravíte dle potřeby. K dispozici je i šablona, která automaticky vypočítá celkovou částku a zároveň má k dispozici více položek pro produkt/služby:

Další jednoduché šablony faktur:

Pokročilejší faktury zdarma ke stáhnutí:

Chcete mít rychleji zaplaceno? Přiložte QR kód

Používání QR kódu urychluje celý proces platby – místo obvyklého ručního přepisování bankovních údajů stačí tento kód oskenovat. Snižuje se tak i riziko chyb při zadávání údajů: kupující má totiž vše předvyplněné a po oskenování potvrdí platbu jednoduchým kliknutím. QR kód pro platbu si můžete jednoduše vytvořit a stáhnout s pomocí našeho generátoru pro QR platby (jakmile QR kód vytvoříte, kliknutím na obrázek kódu pravým tlačítkem myši si jej můžete uložit).

Užitečné informace, které se hodí vědět

Věděli jste, že povinnost fakturace se týká především právnických osob, podnikatelů a osob provozujících živnost (IČ, DIČ)? Pokud podnikáte (prodáváte zboží nebo služby), dle obchodního zákoníku (č. 89/2012 Sb.) jste povinni vystavovat faktury za prodané služby nebo zboží.   

Proč nemůže být faktura dokladem o zaplacení?

Na obrázku jsou uvedeny tipy na nástroje pro vytvoření faktury zdarma jak online, tak šablony MS office, které jsou specifikovány také přímo v článku spolu s odkazy. Faktura není doklad o zaplacení, protože neobsahuje informace o tom, zda byla platba provedena či nikoliv. Faktura je pouze oficiální dokument, který je vystaven kupujícím jako žádost o platbu a je důležitý pro účetní záznamy a evidenci pro firmy i podnikatele.

Kdy nemusím fakturu vystavovat?

Existují výjimky, kde nemusíte vystavovat fakturu:

Do kdy je třeba běžnou fakturu vystavit?

Fakturu je potřeba vystavit nejpozději do 15. dne následujícího měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byla poskytnuta služba nebo dodáno zboží.

Jak je to s fakturací na IČ a DIČ?

Při vystavování faktur se někdy setkáváme vedle IČ i s DIČ (daňové identifikační číslo). Jedná se o povinné položky pro prodávajícího. U kupujícího je uvádění DIČ a IČ na faktuře povinné pouze v případě, že kupující je plátcem DPH. Ať už vystavujete fakturu pouze s IČ, nebo i s DIČ, povinné položky jsou obvykle totožné:

Pokud je prodávající plátce DPH, musí na faktuře uvádět DPH, a to včetně výše (sazba DPH, např. 21 % nebo 15 %) a částky DPH, která se vztahuje na jednotlivé položky na faktuře.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte platební bránu pro jednoduchý příjem plateb online?

Kontaktujte nás!