Platba mobilem - co to vlastně je?

Platba mobilem

V poslední době je stále častější, že platí zákazníci za zboží a služby mobilem. Platba mobilem je již velmi rozšířená i při běžném nakupování v kamenných obchodech. Fyzické platební terminály již začínají platbu mobilem podporovat.

Pays platby mobilem

My se zde však chceme věnovat zejména platbě mobilem na internetu a je třeba si nejprve říct, co to vlastně platba mobilem je. Jedná se totiž o velmi široký pojem, pod kterým si představí každý něco jiného.

Co je vlastně platba mobilem?

Obvykle se tímto výrazem myslí každá platba, při které je nějakým způsobem využit mobilní telefon. Potíž je ale v tom, že dnes už vlastně neexistuje typ platby, pro který nelze mobil použít. Lepší je tedy rozdělit platby mobilem podle toho "odkud jdou peníze" a vysvětlit, jakou roli zde vlastně hraje mobilní telefon. Platby mobilem můžeme rozdělit na tyto typy:

M platba a SMS platba - platba mobilem

Platba mobilem Klasická platba mobilem, tak jak byla chápána dříve, je způsob, kdy uhradíte cenu produktu prostřednictvím svého mobilního operátora. Tomuto typu plateb se říká často m-platba. Nejobvyklejší způsob, který se používá například pro úhrady SMS jízdenek nebo k nákupu kreditů na herních serverech, je Premium SMS. Zákazník jednoduše zašle SMS na určité číslo a tím zaplatí určenou cenu (20 Kč, 50 Kč, 100 Kč). Tuto sumu pak zaplatí svému mobilnímu operátorovi v rámci vyúčtování. Operátor pak zaplatí poskytovateli služby. Mobil zde tedy funguje pouze jako zařízení, které odesílá SMS a tím dává pokyn k platbě operátorovi.

Občas se nás ptáte, jak provést SMS platbu na účet. Odpověď naleznete na našem blogu.

QR platba - mobilní platba

QR platba je další častý způsob placení mobilem, kdy je mobil obvyklým nástrojem. V tomto případě se však jedná o běžný bankovní platební příkaz, kdy pošlete peníze ze svého bankovního účtu na bankovní účet dodavatele produktu. Lidé opět vnímají QR platbu jako platbu mobilem, ale mobil zde funguje jen jako nástroj, ve kterém je nainstalována bankovní aplikace banky zákazníka. Prostřednictvím teto aplikace a naskenováním QR kódu dává zákazník pokyn své bance, aby provedla klasický platební příkaz a převedla peníze na účet prodejce. QR platby zažívají v současnosti značný vzestup, který souvisí s rychlostí bankovních převodů mezi bankami. Dříve trval bankovní převod mezi dvěma bankami i několik dnů, dnes již často probíhá do několika hodin. QR platby se tím výrazně zrychlují a jsou levnější než platby kartou.

Moderní možnosti platby mobilem

Platba mobilem za jídlo Google Pay, Apple Pay jsou nyní často zmiňované "platby mobilem". Všechny tyto platební metody jsou však vlastně "obyčejné" platby kartou. Jedná se o mobilní aplikace, do kterých je potřeba nejprve vložit standardní platební kartu (nejčastěji MasterCard nebo VISA). Při samotné platbě pak mobil a mobilní aplikace v něm funguje jako nástroj, který předává platební bráně nebo platebnímu terminálu údaje z platební karty zákazníka. Žádné jiné kouzlo v tom není. Nemusíte tedy vytahovat platební kartu z peněženky, ale pouze použijete mobilní telefon a v něm nainstalovanou aplikaci. Všechny takto provedené platby pak uvidíte na svém bankovním výpise jako "platby kartou".

Mobilní platba neboli platba mobilem - shrnutí

Za posledních pár let se staly mobilní platby nebo chcete-li platby mobilem naprosto běžnou součástí našich nákupních zvyklostí. Chytrý mobilní telefon mají lidé u sebe stále, což vede k tomu, že se z něj stal běžný platební prostředek. Dokonce je k platbám používán několika způsoby, které zákazníci volí dle aktuální situace. Při platbách na internetu - na počítači se stále více prosazují rychlé QR platby pomocí mobilu a při nákupech prováděných na mobilním telefonu parádně fungují moderní peněženky Apple Pay nebo Google Pay.

Platební brána Pays podporuje všechny výše uvedené platby mobilem a pokud ji připojíte na svůj web nebo eshop, budou Vám zákazníci platit tou „mobilní platbou“, která jim vyhovuje nejvíce.

Zajímají Vás platby mobilem?

Zeptejte se nás