Platební terminál - jak funguje?
Platební terminál – co to je?
Platební terminál je fyzické zařízení, které používají obchodníci v kamenných obchodech pro příjem bezhotovostních plateb od zákazníků. Platební terminál tedy umožňuje platby kartou zákazníkům u obchodníka. Samotná platba probíhá tak, že obchodník zadá požadovanou částku k úhradě, zákazník vsune kartu do terminálu nebo ji pouze k terminálu přiloží. Následně terminál odešle prostřednictvím internetu data o kartě a placené částce na server, kde se platba příjme nebo odmítne. Terminál pak vytiskne stvrzenku o tom, jak platba proběhla a zda byla úspěšná.
Mnozí se domnívají, že je platební terminál napojený přímo na banku obchodníka, u kterého je terminál umístěn. Často to tak ale není a platební terminál je napojen na systémy acquirera, což je firma, která platby kartami zpracovává. Acquirer je také často sám dodavatelem platebních terminálů.
Typy platebních terminálů
Platebních terminálů je mnoho typů a vyrábí je výrobci po celém světě. Liší se svým technickým provedením, způsobem připojení na internet a jsou obvykle také nějak přizpůsobeny požadovanému účelu. Jiné typy terminálů se používají v restauracích a jiné v běžných obchodech. Hitem posledních let jsou softwarové platební terminály, které lze nainstalovat do mobilního telefonu jako aplikaci. Tímto způsobem lze vytvořit platební terminál během chvíle z libovolného mobilu, který obsahuje NFC čtečku. Platební terminál v mobilu oceňují zejména prodejci, kteří inkasují platby od zákazníků mimo své provozovny.
Jak putují peníze?
Peníze, které takto zákazník zaplatí, tedy putují nejprve z banky zákazníka na bankovní účet acquirera a ten je teprve poté pošle na účet obchodníka. Všechny tyto služby samozřejmě něco stojí a obchodník musí obvykle zaplatit poplatek z každé takto přijaté platby, a také měsíční poplatek za pronájem platebního terminálu. Zákazník při platbě kartou neplatí nic navíc. Lépe řečeno, všechny tyto poplatky a všechny další náklady obchodníka již platí v celkové ceně svého nákupu.
Mnozí obchodníci nejsou z platebních terminálů nadšeni, protože poplatky za transakce jsou často závislé na tom, jaký typ platební karty zákazník použije. Některé typy karet (zejména ty firemní s mnoha bonusy) znamenají pro obchodníka nemalý poplatek, což platící zákazník mnohdy ani neví. Nelze se pak divit, že v některých malých obchodech dodnes terminály nejsou a obchodník preferuje platbu v hotovosti.
Alternativou k fyzickému platebnímu terminálu může být virtuální platební terminál Pays. Nejedná se totiž o fyzické zařízení, ale o webovou stránku v rámci platební brány Pays, která umožní platbu z karty zákazníka. Nutnou podmínkou je, aby měl daný zákazník u své karty povoleny platby přes internet. Řešení je tedy vhodné zejména tam, kde neprobíhá plateb kartami moc. Velkou výhodou je 100% úspora měsíčního paušálu za fyzický platební terminál a výrazně nižší poplatky za jednotlivé transakce. Virtuální platební terminál umožňuje samozřejmě i platbu mobilem a to buď QR platbu nebo platbu prostřednictvím aplikací MasterPass, Google Pay a Apple Pay.
Fyzický platební terminál od Pays
Kromě zpracovávání online plateb, což je základní funkcí platební brány Pays, vám dokážeme dodat a připojit fyzický platební terminál do vašeho obchodu nebo na výdejní místo. Výhodou platebního terminálu od Pays je zejména jeho integrace do Administrace Pays. Veškeré platební transakce pak vidíte v jediném přehledném systému. Jednoduše přepínáte mezi seznamem plateb, ktré přišly z internetu a seznamem plateb, které vaši zákazníci provedli na vašem fyzickém terminálu.
Máte-li zájem o platební bránu, která je spojená i s vašimi terminály na pobočkách, kontaktujte nás, nebo se rovnou zaregistrujte.Fyzický platební terminál od smsticket
Platební terminál jsme schopni poskytnout i prodejcům vstupenek, infocentrům, pořadatelům kulturních akcí nebo provozovatelům kulturních domů. Jedná se o speciální řešení, které poskytujeme společně s naším partnerem, firmou smsticket s.r.o. Podrobnosti si můžete přečíst na stránce vstupenkový pokladní systém.