Google Pay a Apple Pay pro děti: podmínky používání

Pro Google Pay i Apple Pay v České republice platí pro děti a mladistvé následující podmínky:

  1. Věkové omezení: Děti mohou plně používat Google Pay nebo Apple Pay až od 15 let. Pro děti a mladistvé do 18 let dále platí omezení stanovená bankou i legislativou za účelem ochrany jejich finančních prostředků. 
  2. Souhlas zákonného zástupce: Pro používání dítětem mladším než 18 let je vyžadován souhlas rodiče nebo zákonného opatrovníka. 
  3. Omezení transakcí: Transakce jsou obvykle omezeny dle limitu nebo typu platby. (Nastavení maximální útraty je plně spravováno zákonným zástupcem, a to do věku dítěte 14 let).  

Dětské a studentské bankovní účty, které podporují Google Pay nebo Apple Pay:

Většina dětských nebo studentských účtů (podporujících službu Google Pay a Apple Pay) je u nás k dispozici zdarma. 

Pravidla pro používání platební karty

Banky obvykle vydávají platební kartu dětem od 8 let a často nabízí možnost vytvořit si vzhled této karty (platební karta s vlastním obrázkem). Děti do 14 let si nemohou nastavovat vlastní limity, limit pro platby tak nastavuje zákonný zástupce. V případě, že chcete znát konkrétní pravidla a omezení pro používání platební karty a Google Pay i Apple Pay pro děti a mladistvé do 18 let, doporučujeme kontaktovat vaši banku (vydavatele platební karty). 

Proč platí omezení používání Google Pay a Apple Pay do 15 let

Vzhledem k tomu, že do 15 let jsou děti nezletilé, nejsou z pohledu zákona způsobilé poskytnout plně autorizovaný souhlas s používáním služby. Jedná se o legislativní omezení, jehož cílem je mj. ochrana před rizikovými finančními transakcemi a před zneužitím osobních údajů. Vzhledem k omezení používání Google Pay do 15 let, nabízí některé banky jako alternativu tzv. platební nálepky, které umožňují provádět rychlé platby (například banka Creditas nebo Air bank). 

Google Pay Family a Apple Pay Family sharing

Google Pay Family – stejně jako Apple Pay Family sharing - je služba, která umožňuje sdílení platebních karet v rámci svého ekosystému. Pro rodiče a zákonné zástupce je to další způsob, jak mít rozšířenou kontrolu nad účty svých dětí. Ani jedna z těchto služeb však není u nás dostupná. Většina bank však díky aplikacím umožňuje mít dohled a plnou správu nad bankovním účtem a transakcemi dítěte. 

Co Google Pay nebo Apple Pay Family umí?

Obrázek shrnuje tři hlavní podmínky používání Apple Pay a Google Pay pro děti a mladistvé – věkové omezení, souhlas zákonného zástupce a omezení plateb. Služba Apple Pay je dostupná pro zařízení jako iPhone, Apple Watch, iPad a Mac, zatímco Google Pay funguje na zařízeních s operačním systémem Android a ve webových prohlížečích. 

Závěr

V České republice je možné začít používat Google Pay nebo Apple Pay od 15 let. S používáním bývají spojena jistá omezení v závislosti na podmínkách konkrétní banky. Banky obvykle umožňují přímo rodičům nebo zákonným zástupcům, aby dětem nastavili transakční limity na platební kartě. Rodiče mají zároveň možnost mít kompletní přehled o financích i transakcích dítěte. Platební karta se vydává dětem od 8 let věku. Do 14 let děti nemohou nijak spravovat limity na svém bankovním účtu, pouze jejich zákonní zástupci. 

Související články o Apple Pay a Google Pay:


< předchozí článek - další článek >

Jste obchodník a chcete přijímat platby Google Pay?

Kontaktujte nás!