7 jednoduchých pravidel bezpečnějšího nakupování na internetu

Nakupování na internetu přináší mnoho výhod a s tím přirozeně přichází i nová rizika. Hlavním problémem je, že při online nákupu zboží kupujeme něco, co jsme neměli možnost fyzicky prohlédnout nebo vyzkoušet. To samé platí o nákupu služeb. Nevidíme, kdo stojí na druhé straně. Spoléháme pouze na informace, které vidíme ve webovém prohlížeči. K tomu, abychom omezili rizika, které mohou vyvstat při nakupování online, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

1. Neukládejte údaje o své kartě

Mnozí online poskytovatelé vám budou nabízet automatické uložení platební karty pro další nákup. V případě, že se jedná o kartu k vašemu běžnému účtu, kde disponujete prostředky, kterými hradíte své životní náklady, nedoporučujeme údaje o takové kartě ukládat.

Pokud u obchodníka nakupujete opakovaně, ověřte si, že jsou vaše uložené platební údaje dobře zabezpečeny. Například při každém nákupu kartou je vyžadován CVV kód nebo je třeba jiné autorizace pro platbu (SMS kód, potvrzení v mobilu).

2. Zabezpečte přístup ke svým nákupním profilům

Pokud přece jen máte svého oblíbeného obchodníka, kde již máte uloženy údaje o své platební kartě, ujistěte se, že je váš uživatelský účet dobře zabezpečený. Toto pravidlo platí obecně. U důležitých účtů, kde jsou jakékoliv citlivé i platební údaje doporučujeme aktivovat dvojitou autentizaci pro přihlášení (nejen heslo, ale i autorizaci například e-mailem nebo pomocí telefonu). Heslo by mělo být navíc dostatečně silné a neměli byste používat jedno heslo pro přístup do více účtů.

3. Nastavte si limit pro platby online

Dalším doporučovaným krokem je nastavení limitů plateb, které zabrání přečerpání nastavené částky. Většina bank umožňuje změnu limitu přímo prostřednictvím mobilní aplikace. Někteří zákaznici tak například limit na kartě zvednou a po nákupu opět sníží. Tím se vyvarují potenciálnímu zneužití nákupu na jejich kartu. Některé banky také umožňují dočasně zapnout nebo vypnout kartu pro platby na internetu. Tuto funkci mají například v aplikaci Raiffeisenbank, Moneta, Komerční banka a další.

4. Nestahujte neznámé programy

Na internetu se bohužel pohybují falešní prodejci, kteří čekají, až navštívíte jejich web, aby mohli infikovat váš počítač malwarem nebo ukrást vaše osobní údaje. Nikdy proto nepoužívejte neprověřené prodejce jen proto, že mají nejnižší cenu. Najděte si dobrý phishingový filtr pro svůj prohlížeč a vyhněte se nakupování na webech, které spouštějí varování.

Existují případy, kdy došlo ke stažení škodlivého malware, který pak přečte údaje o kartě při placení na internetu. Ať už máte jakýkoliv operační systém, snažte se aplikace stahovat oficiální cestou (Microsoft Store, Apple Store…). Nestahujte programy z neznámých serverů a webů.

5. Nakupujte u prověřených e-shopů

Na obrázku je znázorněno 7 hlavních pravidel bezpečnějšího nakupování na internetu – Neukládejte údaje o své kartě, zabezpečte přístup ke svým nákupním profilům, nastavte si limit pro platby online, nestahujte cizí programy z neznámých serverů, nakupujte u prověřených obchodníkům, neplaťte bankovním převodem neznámým e-shopům a používejte platební bránu. Pokud narazíte na zboží za podezřele nízkou cenu u neznámého obchodníka, doporučujeme takový profil prověřit. Důležitým parametrem je dostupnost obchodníka a jeho způsob komunikace. Možností, jak poznat důvěryhodného obchodníka je několik:

Co je SSL technologie?

Jedná se o základní požadavek na bezpečné online nakupování. Tato technologie vytváří šifrované spojení mezi webovou stránkou a vaším prohlížečem. Toto zabezpečené připojení pomáhá udržovat osobní údaje v bezpečí. Každý obchodník, který shromažďuje informace o vaší kreditní kartě, by měl mít certifikát SSL. Poznáte podle toho, že před URL adresou v prohlížeči se zobrazuje symbol zámku.

Malí obchodníci navíc často spolupracují se srovnávacími portály jako je Zboží.cz nebo Heuréka.cz. Zde často narazíte na recenze ostatních zákazníků, které vám více napoví o kvalitě služeb.

6. Neplaťte přímým bankovním převodem neznámému obchodníkovi

V případě nakupování u neověřeného obchodníka, nebo poskytovatele služeb, nikdy neplaťte přímým bankovním převodem. Důvod je jednoduchý. Při platbě bankovním převodem možnost přímého vrácení peněz neexistuje. Proto je také tato metoda u nepoctivých obchodníků velice oblíbená. Peníze je prakticky nemožné získat zpátky.

Pokud je platba převodem vaší oblíbenou platební metodou, plaťte obchodníkovi prostřednictvím platební brány. Platební brána vám pak může být nápomocná při reklamaci.

7. Používejte platební bránu

Pokud Vám obchodník nabízí možnost platby kartou online, ve velké většině případů budete přesměrování na platební bránu, prostřednictvím které budete moci dokončit transakci (kartou nebo QR platbou). Platební brána vám pak obvykle posílá údaje o transakci zvlášť emailem. I podle toho vždy poznáte, jakou bránu jste při transakci použili. Tyto údaje si uložte, protože se mohou hodit pro případnou reklamaci.  Nezměrnou výhodou použití platební brány je, že obchodník nemá přístup k údajům o platební kartě. Nemůže tak s údaji dál manipulovat. Zároveň však v případě potíží má možnost prostředky prostřednictvím platební brány vrátit.  

Závěr

Když nakupujete u neznámého obchodníka online, vždy provádějte platby kartou nebo převodem prostřednictvím platební brány. Je to mnohem bezpečnější metoda než platba v hotovosti nebo přímým převodem. Platbu pak totiž lze v případě nenadálých komplikací reklamovat, a to i s pomocí použité platební brány. O dalších výhodách placení kartou si můžete přečíst v našem článku.  


< předchozí článek - další článek >

Chcete podpořit bezpečné nakupování na internetu pro své zákazníky?

Kontaktujte nás