Parkovací systémy s platbou Apple Pay, Google Pay i kartou online

V současnosti existuje hned několik poskytovatelů, kteří dodávají parkovací systémy na míru, ať už se jedná o pokročilá řešení pro uzavřená parkoviště pomocí závor, parkovací domy nebo otevřené parkování na ulicích (dlouhodobé i krátkodobé). S parkovacími systémy ve městech a obcích jsou často spojeny různé aplikace, které si musí řidiči stáhnout do svého telefonu, aby následně mohli s pomocí registrační značky auta dokončit platbu přímo v chytrém telefonu. Aplikace však mají různá omezení. Například ne vždy lze platit přes Apple Pay nebo Google Pay nebo je potřeba je pravidelně aktualizovat atd.

A položme si otázku. Opravdu chceme mít všichni v mobilech 12 parkovacích aplikací jen proto, že cestujeme do více měst?? Skutečně má smysl pro občasnou platbu za parking aplikace v mobilu? A kterou mám v danou chvíli vlastně použít?

Ještě komplikovanější situace bývá u uzavřených parkovišť, kde řidiči bez parkovacího lístku nemohou dokončit transakci, popřípadě je potřeba lístek vložit do automatu u závory, aby mohli odjet. Ztráta parkovacího lístku je pak vyjde velmi draho. I z tohoto důvodu vzniklo spolehlivé řešení parkum, díky kterému již nebude muset žádný řidič hledat mince po kapsách, vytahovat kartu nebo zadávat PIN. K tomu, aby mohl pohodlně odjet z parkoviště, stačí chytrý telefon s daty a SPZ auta.

Parkum - online platba za parkování kdykoliv, kdekoliv

K úhradě parkovného může řidič použít QR kód na parkovacím lístku nebo jednoduše navštíví webovou stránku, díky které lze zaplatit preferovanou metodou (Apple Pay, Google Pay, platba kartou) a následně odjet. Platbu lze dokončit nejen z chytrého telefonu, ale i tabletu, notebooku nebo stolního počítače. Díky tomu můžete zaplatit parkování na dálku – například prarodičům, kteří se chystají navštívit divadlo nebo zaměstnanci, který se chystá na obchodní schůzku do města.

Chytrý parkovací systém s online platbami vznikl díky úzké spolupráci mezi firmami Pays a Parkum. Veškeré platby jsou zpracovány prostřednictvím platební brány Pays, která po úspěšném dokončení platby zašle doklad o zaplacení na požadovaný e-mail. Pays je plně licencovaná platební brána, která zaručuje bezpečnost každé transakce.

Zároveň chápeme, že mnozí řidiči mohou preferovat hotovostní platbu pomocí platebního automatu, a proto i tato možnost bývá zachována v závislosti na preferencích provozovatele parkoviště.

Parkovací profil řidiče na Parkum.cz Společnost Parkum dodává provozovatelům parkovišť kompletní online parkovací řešení. Společně se svými partnery dokáže zajistit vše, co je s parkováním spojené – od parkovacích automatů, závor i kamer s automatickým čtením SPZ, až po pokladny. V některých případech bývá řešení parkovacího systému nízkonákladové, zvláště pokud provozovatel nevyžaduje instalaci hardwarových zařízení v ulicích a na parkovištích. V mnoha případech lze řidiče instruovat o placeném stání pouze formou informační tabule, která přesně vysvětlí, jak má být parkovné uhrazeno.

Správa daňových dokladů i SPZ na jednom místě

Pro provedení platby za parkování není vyžadována žádná registrace, avšak řidiči, kteří například dlouhodobě a opakovaně využívají parkování ve vybrané lokalitě, si mohou na webu parkum.cz vytvořit účet. Registrace i používání účtu je zdarma. Díky účtu bude mít řidič k dispozici hned několik užitečných funkcí:

Řešení parkovného v praxi

V praxi jsou nejčastěji využívány tyto dvě varianty parkování – předplacené parkování nebo platba za parkování až při odjezdu z parkoviště

Parkum - Předplacené parkování

Jedná se o parkování na předem stanovenou dobu. Předplacené parkování nabízíme městům i obcím jak pro krátkodobé, tak i dlouhodobě parkování. Jak to funguje? Otevřete určenou webovou stránku (přímo nebo pomocí QR kódu) a lístek si koupíte online. Tak si předplatíte počet hodin nebo dní. Lístek lze zakoupit i z hlavní stránky Parkum.cz - z menu vyberete „Zaplatit parkovné“, zvolíte lokalitu a následně zaplatíte tak, jak jste zvyklí.

Řidiči, kteří si již vytvořili u parkum.cz profil, si mohou nechat zaslat upozornění emailem před vypršením platnosti parkovacího lístku.

Reference: Frýdek-Místek, Lednice, Adršpach

Parkum - Platba až při odjezdu

Tato forma parkování je obvykle využívána parkovacími domy nebo uzavřenými parkovišti. Standardním postupem je, že při vjezdu na parkoviště si řidič vyzvedne parkovací lístek, který pak použije k úhradě parkování. Chcete vědět, jak dlouho už parkujete a jaká je dosavadní výše parkovného? Lze to zjistit dvěma způsoby:

Systém pak po zadání údajů jednoduše ukáže celkovou dobu parkování a částku. Pokud se již chystáte k odjezdu, můžete částku rovnou uhradit a vyrazit.

Reference: DOMINI PARK Brno, RIVER PARK Brno, Galerie Šantovka Olomouc

Jednoduše, rychle, bezpečně a bez instalací aplikací

Velkou výhodou parkovacího systému parkum je, že vše funguje ve webovém prohlížeči na mobilu. To přináší hned několik zásadních výhod pro řidiče:

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Hledáte řešení pro platby za parkování?

Kontaktujte nás!