6 způsobů, jak přijímat PayPal platby

Služba PayPal je již mnoho let jednou z nejoblíbenějších forem pro odesílání a přijímání plateb online. Většina lidí si zaregistruje účet PayPal jen kvůli možnosti nakupovat věci online. Platební systém PayPal však můžete používat i na další činností jako:

Založení PayPal

Registrace na PayPal je zdarma. Proto, abyste mohli přes PayPal platit, je potřeba vytvořit účet prostřednictvím ověřené registrace. Hned na úvod si take můžete zvolit, zda chcete osobní účet PayPal, a nebo firemní. Pokud nechcete s pomocí PayPal podnikat a přijimát platby za komerční služby, vystačíte si s osobním účtem.

Při registraci jako první věc vyplňujete své telefonní číslo pro ověření, které PayPal vyžaduje z důvodu zabezpečení účtu. Číslo pak může být opakovaně použito pro ověření přihlášení i platby. Prostřednictvím kódu, který přijde na váš telefon potvrdíte, že se chcete registrovat. Po vyplnění veškerých nezbytných údajů (celé jméno, adresa, datum narození) příchází ta nejdůležitější část, a tou je spárování s vaší platební kartou. Bez spárované platební karty nebudete schopni jak platit, tak i přijímat peníze na svůj účet.

Jak jsme se již zmínili v jednom z našich předchozích článků týkajících se bezpečných plateb na internetu, PayPal je jednou z bezpečnějších forem. Je to také díky tomu, že nesdílíte s obchodníkem údaje o své kartě. PayPal je tak pro platby online velice bezpečný za předpokladu, že někdo další nezíská přístupové údaje k vašemu účtu.

Platba přes PayPal

Platba prostřednictvím PayPal je velice jednoduchá a nabízí i další usnadnění ve formě aplikace PayPal App, která zjednodušuje nákupování online a posílání peněz prostřednictvím telefonu.

PayPal App

Aplikace PayPal je k dispozici pro Android i Apple. V administraci aplikace si můžete zvolit typ platby. Podle toho se pak odvíjí poplatky:

Platba v eshopu i v kamenné prodejně

Pokud nakupujete v eshopu, platba prostřednictvím PayPal vždy vyžaduje rychlé přihlášení k vašemu účtu a následně potvrdíte, že chcete uhradit stanovenou částku vybranému obchodu. Při platbě přes PayPal je důležité mít nastavenou správnou doručovací adresu. Ujistěte se proto, že ji máte ve svém PayPal rozhraní správně nastavenou a shoduje se s tou, kterou jste poskytli eshopu při vyplňování objednávky.

V minulosti se v některých případech stalo, že obchod převzal doručovací údaje od PayPal namísto použití těch, které zákazník poskytl při objednávce. Pro platbu skrze PayPal v kamenné prodejně potřebujete propojení účtu PayPal s Google Pay nebo Samsung Pay.

Platba jinému uživateli

Provádění plateb ostatním uživatelům služby PayPal je ještě jednodušší. Ve svém účtu PayPal kliknete na tlačítko Odeslat a zahájíte tak platbu. Je však důležité, aby tento člověk měl na PayPal ověřený účet. Dejte si také pozor na odesílání peněz na účet s jinou měnou, protože se na takovou transakci též může vztahovat poplatek.

Možnosti přijímání plateb přes PayPal

Přijímání plateb přes PayPal je stejně snadné jako jejich odesílání a existuje několik způsobů, jak si nechat peníze zaslat. PayPal také umožňuje snadno přijímat platby prostřednictvím vlastní adresy URL, kterou si můžete nastavit přes PayPal.me.

1. Přijímání plateb přes Paypal.me

Na obrázku je graficky znázorněno 6 možností, jak přijímat PayPal platby, které shrnují část tohoto článku do jednoho obrázku. Platby lze přijímat přes: PayPal.me, od přátel i rodiny, jako firma nebo OSVČ, pomocí fakturace, pomocí vlastních tlačítek a lze též přijímat dary, též prostřednictvím darovacího tlačítka. Paypal.me funguje tak, že si založíte vlastní profil, na který vám mohou ostatní snadno zasílat peníze, a nebo mohou prostřednictvím odkazu jednoduše o peníze požádat. Na svůj profil můžete odkazovat odkudkoliv – na své stránce, blogu, a nebo v podpisu svého emailu. Opět ale platí to, že aby vám někdo mohl peníze zaslat, musí mít účet na PayPal. I když se jedná o zajímavou službu, vztahují se na ni pro příjemce dost velké poplatky. V současnosti je provize za každou transkaci ve výši 2.99 % a k tomu poplatek 0.3 USD.

2. Přijímání plateb od přátel nebo rodinných příslušníků

Jediným způsobem, jak převést peníze na PayPal zdarma je v režimu posilání a přijímání peněz jako kamarád/ka a nebo rodinný příslušník. V takovém případě se nemusíte obávat poplatku za transakci.

3. Přijímání plateb jako OSVČ nebo firma

Ať už jako firma nebo OSVČ prodáváte služby či produkty, musíte se připravit na zaplacení obvyklého poplatku za transakci PayPal. PayPal používá různou výši poplatků podle typu transakce. Samotné vyplácení z účtu do vaší banky je navíc předmětem dalších poplatků ve výší několika procent z celkové částky. Maximální limit je však nyní stanoven na 280 Kč. Při pravidelném výběru se tak můžeme snadno a velice rychle dostat do tisíců korun.

4. Přijímání plateb pomocí fakturace

Pokud podnikáte, možná oceníte bezplatnou funkci pro vytváření faktur, prostřednictvím kterých vám můžou dodavatelé snadno zaplatit (opět však počítejte s poplatky). Chcete-li vytvořit fakturu v systému PayPal, přihlaste se ke svému účtu, klikněte na ikonu Více a na možnost Vytvořit fakturu.

Služba PayPal umožňuje snadno a rychle vytvořit fakturu, která obsahuje tolik položek, kolik potřebujete přidat. Jakmile fakturu vyplníte, klikněte na tlačítko Odeslat na vybranou e-mailovou adresu. Podmínkou zůstává, že aby vám mohla druhá osoba zaplatit online, musí též mít ověřený účet PayPal.

5. Přijímání plateb pomocí tlačítek

Služba PayPal poskytuje i zajímavé nástroje pro vytvoření platebního tlačítka, které si můžete hodit třeba přímo na vaši stránku. Na výběr je několik typů stylů webových tlačítek, např:

V závislosti na typu zvoleného tlačítka se mění možnosti přizpůsobení. Po dokončení je třeba zkopírovat kód pro vložení a vložit jej na webové stránky.

6. Přijímání darů pomocí darovacího tlačítka PayPal

Specifickou skupinou jsou tlačítka pro přijímání darů. Tato tlačítka jsou ideální pro přijímání charitativních darů.

Hlavní nevýhody PayPal pro obchodníky:

Vysoké poplatky

I když PayPal dovede v mnoha ohledech nahradit platební bránu, jsou to právě relativně vysoké poplatky, které mnohé tuzemské obchodníky odrazují od jeho používání.  Nahrává tomu i skutečnost, že v českém prostředí najdeme kvalitní a přitom dostupné poskytovatele platební brány, které jsou vhodné i pro podnikatele bez eshopu.

V případě zneužití může dojít ke ztrátě prostředků

Velké bezpečnostní riziko u PayPal představuje i to, že pokud někdo neautorizovaný získá přístup díky nedostatečnému zabezpečení, může se snadno stát, že uživatel přijde o prostředky na svém bankovním účtu.

Pro obchodníky tak existují i bezpečnější a levnější metody výběru peněz. Například prostřednictvím platební brány Pays nelze prostředky z vašeho bankovního účtu vybrat. Peníze, které jste pomocí Pays přijali, jsou k dispozici přímo ve vašem rozhraní. Tyto peníze pak můžete pouze přeposlat na ověřený bankovní účet, který byl poskytnut při podpisu smlouvy.

Omezená zákaznická podpora pro obchodníky

PayPal stále nemá plnou českou lokalizaci a podpora pro obchodníky je tak zatím stále omezená.

Poplatky vždy hradí prodejce

Obchodník si nemůže nastavit, jaká strana a v jaké míře bude hradit poplatky. Navíc bez ohledu na výši obratu budete vždy hradit stejné procento. Mnohé tuzemské platební brány včetně Pays umí přitom prodejcům dojednat lepší obchodní podmínky dle obratu.

Nucená registrace

PayPal nutí co nejvíce lidí k registraci takže podmínkou úspěšné transakce je, že obě strany musí mít ověřený účet. Obchodníci by proto rozhodně neměli mít PayPal jako jedinou variantu možnosti platby za produkty nebo služby.

Jak na výběr z účtu PayPal

Převést peníze z PayPal na váš účet lze dvěma způsoby:

  1. Na vaší spárovanou kartu (to je však obvykle předmětem poplatku, oficiální stránky uvádí, že poplatek je v rozmezí 5.7 Kč až 240 Kč).
  2. Na váš propojený bankovní účet (to je zdarma)

Spárování s bankovním účtem provedete jednoduše po přihlášení do Vašeho účtu prostřednictvím Peněženky. Bankovní účet lze nastavit pouze pro přijímání plateb, nikoliv i pro platby samotné. Je to vhodné i z bezpečnostních důvodů, protože v případě zneužití karty si ji snadno zablokujete, ale bankovní účet si samozřejmě jen tak „nezamrazíte“.

PayPal a Pays

Pokud jste obchodník a hledáte platební bránu, která podporuje i přijímání plateb PayPalem, Pays tuto službu poskytuje. Pro úspěšnou integraci je zapotřebí mít u PayPal založený účet. S registrací i nastavením Vám samozřejmě rádi pomůžeme.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte jednoduché řešení pro přijímání plateb včetně integrace pro PayPal platby?

Kontaktujte nás