Starlink – satelitní internet od SpaceX
Vyzkoušeli jsme satelitní internet Starlink na území ČR a přinášíme vám informace o této službě, vlastní zkušenosti a naše první dojmy.
Co je Starlink?
Starlink je vysokorychlostní internet od firmy SpaceX, o kterém jste možná již slyšeli nebo jste dokonce satelity Elona Muska viděli na vlastní oči na noční obloze. Občas je lze zahlédnout po vypuštění na oběžnou dráhu do doby, než se rozdělí. Vypadají trochu jako světelný vláček, který putuje po obloze.
Starlink je služba satelitního internetu, která je tvořena velkým množstvím družic a také pozemních stanic. Družice létají v současné době na oběžné dráze ve výšce přibližně 550 km. Satelity se pohybují v různých výškách okolo této hodnoty. Celkem má být na oběžnou dráhu umístěno 12 tisíc družic do roku 2027. Vypouštění bylo zahájeno v roce 2019. Ačkoliv je družic nyní výrazně méně, než je finální množství, služba Starlink v ČR již velmi dobře funguje.
Na stránce Live Starlink Satellite můžete vidět všechny aktuální družice, jejich stav, výšku a rychlost. Jejich rychlost pohybu je ohromující. Podívejte se, jak rychle přeletí území České republiky :-)
Proč nás Starlink zajímá?
Internetový obchod a obecně celý internetový byznys je přímo závislý na kvalitě a dostupnosti internetu. Zákazníci s kvalitním připojením mohou nakupovat a platit. Obchodníci s dobrým internetem mohou kvalitně pečovat o své e-shopy. Satelitní internet má potenciál být dostupný všude na světě. Připojení na internet může být k dispozici v libovolné lokalitě, která je velmi vzdálená od civilizace nebo velkých aglomerací. Za přijatelnou cenu lze mít internet na místech, kde jej není rentabilní poskytovat pozemní cestou. V horách, v lesích, na poušti, na liduprázdném ostrově, všude! Lidé, kteří pracují prostřednictvím internetu nebudou ničím omezeni. Chcete pracovat celou zimu na horské boudě? Proč ne?
Starlink v praxi a první dojmy
Službu jsme objednali v květnu 2021 a zaplatili rezervační poplatek 99 USD. Pak následovalo relativně dlouhé čekání. Dne 21.10.2021 dorazila zásilka ve větší krabici o rozměrech 84x67x23 cm.
Balení obsahuje bílou parabolickou anténu se stojanem, kabeláž a dva routery, viz obrázek. Průměr antény je necelých 60 centimetrů. První router je napájen ze sítě a energie k anténě a k wifi routeru je vedena přímo ethernetovými kabely (systém PoE). Tím se příjemně redukuje množství potřebné kabeláže na tři kusy (napájecí kabel a dva ethernetové kabely). Ethernet kabel k anténě je poměrně dlouhý a je tedy možné umístit anténu do větší vzdálenosti od místa, kde se nacházíte (střecha, terasa, zahrada).
První spuštění Starlinku
Zapojení zvládne každý, je velmi jednoduché. Anténu jsme umístili do stojanu (trojnožka) na volné prostranství na zahradě s dobrou, ničím nestíněnou viditelností na oblohu. Před spuštěním je talíř antény v kolmé poloze a vypadá jako celkem nezajímavé zařízení. Všechny komponenty jsme správně propojili, zapojili do elektrické sítě a čekali, co se bude dít :-)
Chvíli se nedělo nic. Po krátké době se talíř antény sklopil do vodorovné polohy a mířil kolmo k obloze. Po cca dalších dvou minutách talíř chvíli rotoval a následně se naklonil mírně k severu. Natočení je celkem logické, pokud se podíváte na mapu Live Starlink Satellite, do které zadáte své domovské souřadnice. Mapa vám pak ukazuje satelity, na které je anténa v dané chvíli pravděpodobně připojena.
Vysoká rychlost a mobilita
Prostřednictvím počítače jsme se připojili na vytvořenou wifi síť a testovali rychlost. Ihned po připojení se rychlost pohybovala kolem 150 Mbps, přibližně za hodinu stoupla na 250 Mbps. Po třech dnech provozu se dá říct, že se trvale drží nad 200 Mbps.
Pro příjem internetu je velmi důležitá přímá viditelnost na oblohu. Jakmile jsme přesunuli anténu do blízkosti domu a zastínili tak část oblohy, rychlost klesla a docházelo k výpadkům připojení.
Z pracovních důvodů nás velmi zajímala mobilita zařízení. SpaceX píše na stránkách uživatelského účtu starlink.com, že službu garantuje pouze v lokalitě, kterou jste uvedli při registraci. V principu by ale nemělo nic bránit převozu zařízení na jiné místo, a proto jsme to udělali.
Přesunuli jsme se o cca 100 km jinam, vybalili zařízení a spustili. Vše proběhlo hladce. Anténa se nejprve překlopila do vodorovné polohy a pak se mírně natočila k severu. Rychlost internetu byla opět kolem 200 Mbps. Předpokládáme tady, že pokud jste v dosahu současných satelitů, není změna vaší polohy pro dostupnost služby podstatná.
Kvalitu služby budeme i nadále sledovat a časem publikujeme naše další zkušenosti.
Rychlý internet pro každého? Zatím ne.
Cena Starlinku je nyní relativně vysoká. Měsíční provoz stojí okolo 2.500 Kč. Pořizovací náklady na zařízení jsou přibližně 12.500 Kč. Používat toto internetové připojení ve městech, kde je internet snadno dostupný a levný, nemá smysl, pokud cena neklesne.
Využití se nabízí v odlehlých lokalitách, jako jsou horské hotely, penziony nebo další podobná místa se špatným pokrytím signálem mobilních operátorů. V případě, že je na daném místě ničím nestíněná obloha, lze Starlink dobře využít i pro poskytování lokální wifi hostům. Stejně dobře jej lze používat pro vlastní rychlé připojení, které je nutné pro příjem plateb kartou, provoz platebních terminálů a dalších internetových služeb, jako jsou třeba rezervační systémy.
Několik tipů závěrem
- K ovládání Starlinku je nejlepší mobilní aplikace Starlink, která je dostupná pro iOS i Android.
- V defaultním nastavení lze systém spravovat prostřednictvím prohlížeče (z počítače nebo z mobilu) na adrese: http://192.168.100.1
- Při převozu zařízení na jiné místo zvolte v aplikaci nejprve volbu STOW. Anténa s sklopí do svislé polohy pro převoz a systém se uspí.
- Wifi router funguje jako DHCP server a přiděluje koncovým zařízením IP adresy od 192.168.1.100 a vyšší.
- Název Wifi sítě můžete změnit pouze přes mobilní aplikaci v sekci Settings.
- Na stránce Live Starlink Satellite lze v nastavení zadat GPS souřadnice a mapa ukáže, na které satelity jsme pravděpodobně připojeni.
Aktualizace 4.12.2021
Dnes jsme provedli test mobility Starlinku a bohužel nedopadl dobře. Přejeli jsme cca 400 kilometrů jihozápadně do Rakouska a Starlink se odmítl připojit. Ohlásil pouze „Unexpected location“. Systém nabídl změnu adresy používání, ale při pokusu změnit Českou republiku na Rakousko nepovolil změnit zemi. Uvidíme, zda bude možné změnit lokalitu pro používání v budoucnu. Touto restrikcí pro nás Starlink bohužel ztratil část svého kouzla.