Platby kartou online: znáte těchto 6 hlavních výhod?

Platby kartou neustále nabývají na popularitě. Jen za rok 2020 vzrostl počet karet o 790 tisíc kusů a na konci roku 2020 dosáhl 13,8 mil. kusů. Největší popularitě se pak těší debetní karty, kterých bylo přes 12,3 milionů. Naopak kreditní karty meziročně klesají. Dlouhodobě také roste zájem o terminály.

V souvislosti s množstvím vydaných karet roste i počet plateb kartou namísto příkazu k úhradě. Ještě před pěti lety příkazy k úhradě těsně dominovaly nad platbami kartou. V následujících letech se role obrátily a propast se v současnosti mezi těmito typy plateb neustále rozevírá. U transakcí formou bankovního příkazu registrujeme už jen pomalý nárůst zatímco plateb kartou je skokově každým rokem více:

Na obrázku je zobrazen graf vývoje pro platby kartou versus trvalé příkazy od roku 2015. Zatímco platby kartou skokově každým rokem rostou, růst příkazů k úhradě zpomaluje.

Zdroj obrázku: ČNB

O čem to tedy vypovídá? Lze očekávát, že do budoucna budou karetní transakce dále růst a obchodníci mají nejvyšší čas se těmto změnám na trhu začít přizpůsobovat. Češi jsou navíc v Evropě mezi předními zeměmi co se placení kartou týče.

Proč jsou platby kartou online tak populární?

1. Kartou lze platit online prakticky bez omezení

Na obrázku jsou graficky vyobrazené hlavní výhody, které jsou detailněji popsány v článku. Online nakupování znamená, že nejste omezení otevírací dobou vybraného obchodu, které byste se jinak museli přizpůsobit. Online nakupování navíc odstraňuje geografické hranice, protože existuje mnoho populárních zahraničních obchodů, kde si můžete snadno nechat doručit zboží, které byste v kamenné prodejně tak snadno nesehnali.

Zprostředkovatelé terminálů a platebních bran dnes navíc umí přijímat a zpracovávat řadu různých měn a automaticky vypočítávají správný směnný kurz podle typu měny. Pokročilejší nadnárodní obchodní sítě pak i díky tomu dovedou přizpůsobit jazyk eshopu podle lokality zákazníka a použité měny.

2. Jsou rychlé a pohodlné

Možnosti online plateb se vyvinuly natolik, že je dnes možné dokončit platbu i bez peněženky s kartou po ruce. Zásluhu na tom má i společnost PayPal, která má v současnosti přes 325 milionů aktivních účtů a více než 28 milionů připojených obchodníků ve světě. Stále větší oblibě se také těší Google Pay i Apple Pay.

V dnešní době navíc lze snadno uložit údaje o kartě pro příští placení. Tato možnost existuje jak u vybraných obchodníků, tak i přímo ve Vašem prohlížeči. Uložené údaje o kartě mají bezpochyby své výhody při opakovaném a pravidelném nákupu u prověřeného obchodníka. Je však potřeba s takovými údaji nakládat citlivě.

3. Šetří čas

Jelikož lze konkrétní zboží dnes snadno vyhledat na internetu, nemusí člověk trávit čas chozením po obchodech bez záruky, že zde konkrétní požadované zboží najde. Online platby tak šetří čas, který by zákazník ztratil cestováním na vybrané místo. Další výhodou je fakt, že zákazník nemusí čekat nikde ve frontě. To mnozí jistě uvítají, protože údajně až čtyřicet procent našeho nakupování tvoří čekání ve frontě.

4. Snadné prověření důvěryhodnosti obchodníka

Při nakupování v kamenné prodejně u malého obchodníka si zákazník musí vytvořit určitý stupeň důvěry. Výhodou online nakupování je, že si lze rychle a snadno prověřit, jak dobře obchodník komunikuje například podmínky pro vracení i výměnu zboží a pomocí online hodnocení lze zjistit, jak jsou ostatní zákazníci s obchodníkem spokojeni. Jako držitel platební karty navíc může zákazník snadněji reklamovat platbu bez ohledu na politiku obchodníka.

5. Podrobný přehled o útratě

Díky chytrému bankovnictví v aplikaci, kterou disponuje velká část tuzemských bank, si lze zobrazit snadné přehledy o útratách a rozpočtu. Zatímco platba v hotovosti neumožňuje dohledat za co a kdy peníze byly utraceny, prostřednictvím historie platby kartou to lze dohledat snadno.

6. Zvyšují prodeje i obchodníkům

Možnost platby kartou kdekoliv zvyšuje tržby i obchodníkovi. Obzvláště v dnešní době, kde svět zasáhla pandemie a lidé si zvykli mít u sebe minimální hotovost. Je proto v zájmu obchodníka, aby si zřídil terminal a rozšířil tak platební možnosti svým zákazníkům. Ačkoli podnikům může vzniknout malý poplatek za přijímání platebních karet, skutečnost, že spotřebitelé mají možnost platit způsobem, který preferují, takový poplatek z tržeb velice rychle pokryje.

Rizika placení kartou přes internet

Přestože je placení kartou online stále více populární, platí zde stejná pravidla jako v běžném světě:

  1. Nakupujte u prověřených prodejců.
  2. Neznámé obchodníky si vždy prověřte – co o nich říkají ostatní zákazníci a zda uvádí informace dostatečně transparentně, ať už jde o firemní nebo kontaktní údaje, pravidla zpracování a ochrany osobních údajů, a nebo obchodní podmínky spolu s reklamačním řádem.
  3. Ujistěte se, že stránka je zabezpečená pro platby (obvykle 3D secure).
  4. Pokud nakupujete přihlášení do obchodu, ujistěte se, že máte nastavena dostatečná přihlašovací hesla a případně dvojitou autentizaci (například přihlášení a potvrzení pomoci SMS kódu).
  5. Používejte raději kreditní kartu prostřednictvím které se snadněji provádí reklamace (peníze jsou banky, nikoliv vaše). Můžete si projít také naše doporučené způsoby, jak bezpečně platit kartou na internetu.


< předchozí článek - další článek >

Obchodujete a chcete svým zákazníkům umožnit platby kartou kdekoliv a kdykoliv?

Kontaktujte nás