Placení hodinkami: 4 nejpopulárnější technologie v ČR

Historie chytrých hodinek

Mezi první zásadní milníky ve vývoji chytrých hodinek se řadí Pebble již zaniklé společnosti, které dovedly komunikovat jak se systémem iOS, tak s Androidem prostřednictvím Bluetooth 2.1 i Bluetooth 4.0. Hodinky se tehdy nabíjely pomocí speciálně upraveného magnetického USB kabelu, díky čemuž byly vodotěsné až do 40 metrů. Za prvotním úspěchem hodinek Pebble stál Kickstarter.

Ilustrativní kreslený obrázek pro článek o placení hodinkami v ČR. Ovšem nárok na první chytré hodinky, které plně dokázaly využít potenciálu chytrého telefonu, si připsal v roce 2013 startup Omate s hodinkami TrueSmart. Tyto hodinky mohly vzniknout (stejně jako Pebble) díky kampani na Kickstarteru. Kampaň tehdy vynesla více než milión dolarů, čímž se stala jednou z nejúspěšnějších kampaní v historii Kickstarteru (Pebble ovšem za své éry vybral takřka desetinásobek). Ještě téhož roku se pak intenzivnějším vývojem začaly zabývat přední technologické společnosti jako Acer, Apple, BlackBerry, Foxconn/Hon Hai, Google, LG, Microsoft, Qualcomm, Samsung, Sony, VESAG a Toshiba.

V dnešní době trhu dominují 4 hlavní systémy – watchOS (Apple), Wear OS (Google), Garmin Pay a Fitbit Pay. Fitbit byl ovšem odkoupen Googlem, a tak se očekává, že budoucí Fitbit náramky a hodinky budou primárně disponovat systémem Wear Os.

Apple Pay – watchOS

Apple Watch

Společnost Apple letos představila sedmou generaci hodinek. První generace přitom byla představena již roku 2015. Systém watchOS tak patří mezi nejpropracovanější operační systémy pro hodinky. V současnosti společnost se eviduje vice než 100 milionů vlastníků Apple Watch ve světě. Nahrává tomu i skutečnost, že Apple aktivně nabízí podporu i pro více jak čtyři roky staré modely tedy od třetí generace, ve kterých funguje i nejnovější watchOS systém.

Banky:

V Čechách podporuje Apple Pay většina bank. Aktualizovaný seznam najdete přímo na této stránce Apple

Návod:

Návod, jak platit hodinkami nebo telefon, pak veškeré informace najdete na stránkách Apple o nakupování pomocí Apple Pay.

 

Google Pay – Wear OS

Samsung Galaxy Watch 4

Společnost Samsung představila nové hodinky Samsung Galaxy Watch 4 s aktualizovaným systémem Wear OS 3.0 z dílny Google. Pro Samsung se u těchto hodinek jedná o velkou premiéru, protože přešel ze svého vlastního a poměrně úspěšného systému Tizen, který byl dlouho považován za nejlepší systém pro chytré hodinky určené pro Android. Avšak ani samotný Google Wear a Tizen nebyly schopny konkurovat propracovanému systému watchOS od společnosti Apple,

Právě spolupráce Google se Samsungem by měla tuto skutečnost změnit a spolu s aktualizovaným operačním systémem pro hodinky představili světu Samsung Galaxy Watch 4, který má v sobě aktualizovaný systém Wear OS. Přestože se jedná o velký posun, systém má stále své nevýhody. Například platební karta se narozdíl od Apple vždy na hodinkách přidává zvlášť a nedochází k automatickému přesunu dat u kterého jsou uživatelé iOS zvyklí.

Banky:

Google Pay podporuje většina českých bank, aktualizovanou informaci najdete přímo na oficiálních stránkách Google Pay.

Návod:

Velice užitečný návod na platbu pomocí Samsung Galaxy Watch 4 najdete na těchto stránkách.

 

Další modely hodinek s Android / Wear OS: vybrané modely hodinek Fossil, Huawei Watch 2, LG Watch Sport, LG Urbane 2, Louis Vuitton Tambour Horizon, Runway od Michael Kors, Misfit Vapor 2 a Vapor X, vybrané modely od Mobvoi, Montblanc Summit 2, Motorola 360 (3. generace), Skagen Falster 2 a 3, Sony Smartwatch 3, Suunto 7, Xiaomi Mi Watch. Aktualizovaný seznam najdete na stránkách wikipedie.

Garmin – Garmin Pay

Dalším důležitým hráčem na trhu je společnost Garmin, která v posledních letech posunula vývoj hodinek velice kupředu a je preferovaným nástrojem pro všechny nadšence sportu. Garmin hodinky s předstihem nabízí sportovcům pokročilejší funkce. Vybrané Garmin hodinky měly například měření kyslíku v krvi dříve než společnost Apple, která tuto funkci představila teprve v šesté sérii.

Garmin vyvinul vlastní systém, prostřednictvím kterého lze platit hodinkami. Při placení je potřeba použít PIN vždy 24 hodin od poslední platby, a to z bezpečnostních důvodů.

Banky:

Garmin Pay podporují v ČR jen vybrané banky, aktualizovaný seznam najdete přímo na těchto oficiálních stránkách Garmin.

Návod:

Platební karta se přidává přes Garmin Connect bez ohledu na model hodinek. Návod pro jednotlivé hodinky lze najít přes Garmin stránky.

 

Garmin Pay je nyní k dispozici v následujících hodinkách: Garmin Vivoactive 3, Garmin Vivoactive 4, Garmin Venu, Garmin Forerunner 645, Garmin Forerunner 645 Music, Garmin Forerunner 745, Garmin Forerunner 945, Garmin Fenix 5 Plus, Garmin Fenix 6, Garmin Instinct.

Fitbit – Fitbit Pay

Fitbit patří též mezi populární chytré náramky a hodinky s bohatou historií. Na úspěchu této společnosti se také velkou mírou podílí i skutečnost, že v době, kdy šel Pebble do insolvence, jej společnost odkoupila a získala přístup k významným zdrojům týkajících se jak samotného technologického vývoje, tak i lidských zdrojů, které po zániku Pebble přešly ke společnosti Fitbit.

Fitbit před dvěma lety (v roce 2019) odkoupila společnost Google. Akvizice byla dokončena v lednu roku 2021. Od té doby se spekuluje nad tím, kdy Fitbit konečně přejde na nový a pokročilejší Wear OS. Po vzoru nově vydaných Samsung hodinek Galaxy 4 to vypadá, že tato změna nastane již u nastávající série. Toto by mohlo prospět jak řadě Sense, tak Versa, které oproti WatchOS nabízí omezenou funkcionalitu, i když umožňují platby. Stejně jako u Garmin, je potřeba zadávat při placení PIN, pokud uběhlo více jak 24 hodin od poslední platby.

Banky:

Fitbit Pay v současnosti podporuje velká část českých bank. Aktualizovaný seznam najdete přímo na stránkách Fitbit.

Návod:

Ucelený návod v češtině má např. Česká spořitelna na svých stránkách přímo o Fitbit Pay.

 

Fitbit Pay je nyní k dispozici v následujících zařízeních: Fitbit Sense, Fitbit Versa 3, Fitbit Versa 2, Fitbit Versa 2 Special Edition, Fitbit Ionic, Fitbit Charge 4, Fitbit Charge 3 Special Edittion


< předchozí článek - další článek >

Hledáte platební bránu, která umí dodat i terminály pro příjem bezkontaktních plateb?

Kontaktujte nás