Platba QR kódem: vyzkoušejte nový generátor od Pays

Co je QR platba a jak funguje

Platba QR kódem je bezkontaktní platební metoda, při které se platba provádí naskenováním QR kódu do aplikace mobilního bankovnictví vaší banky. Díky jednoduchému naskenování QR kódu nepotřebujete mít u sebe platební kartu ani hotovost. Po načtení QR kódu do bankovní aplikace je automaticky vyplněn a odeslán příkaz k úhradě. Pak jsou převedeny peníze z vašeho bankovního účtu na bankovní účet prodávajícího.

Přitom ještě poměrně nedávno nebyly platby QR kódem zdaleka tak rychlé a populární. Jedním z důvodů, proč jejich popularita v poslední době vzrostla je i to, že banky výrazně zrychlily provádění převodních příkazů ze dnů na minuty. Převody, které dříve trvaly i několik dní, dnes zaberou jen pár minut. Rychlostí tedy QR platba začíná konkurovat platbě kartou a navíc je levnější pro obchodníky, kteří nemusí platit poplatky acquirerům a karetním asociacím (VISA, MasterCard).

QR kód pro platbu v dnešní době používá i mnoho podnikatelů a společností na svých fakturách. Možnost platby s pomocí QR kódu nabízí i úřady pro úhradu některých daní.


Co znamená QR kód?

QR kód je zkratka pro Quick Response code, který představuje oblíbený 2 D čárový kód čitelný na chytrých telefonech. Kód byl původně vyvinut v roce 1994 v Japonsku pro rychlejší strojové zpracování v oblasti automotive. Quick response znamená v překladu rychlou odpověď / odezvu. Princip QR kódu tak spočívá v okamžitém přístupu k informacím.

Jaké výhody má QR platba?

Nevýhoda platby QR kódem

Mobilní aplikace podporující QR kódy

Na rozdíl od lineárních čárových kódů, které lze přečíst pouze laserovým snímačem čárových kódů z papíru, lze QR kódy skenovat jak z papíru, tak z obrazovky. Proto v některých internetových obchodech a aplikacích vidíte QR kódy.

iPhone i telefony s Androidem mohou skenovat QR kódy přímo z hlavní aplikace fotoaparátu, pokud používáte nejnovější software pro iOS nebo Android. Stačí zapnout fotoaparát a zaměřit na QR kód. Telefon okamžite tento kód rozpozná a obvykle naskočí v telefonu notifikace pomocí které lze dokončit příslušnou operaci.

V případě QR platby je však potřeba skenovat QR kód pomocí vaší bankovní aplikace tak, abyste rovnou mohli jednoduše provést platbu bez nutnosti dalšího přihlašování. Většina bank již QR platby podporuje, mobilní aplikaci si můžete stáhnout podle své banky níže. Stačí kliknout na název banky v tabulce a otevře se vám oficiální stránka banky s odkazy ke stažení aplikace:

Česká spořitelna

Raiffeisen bank

Fio banka

ČSOB

mBank

Banka creditas

Equa bank

Komerční banka

Hellobank!

Sberbank

Moneta

Airbank

Odkazy k datu: 24.11.2021

Proč používat QR generátor od Pays

Jak používat QR generátor pro platby: Zadejte potřebné údaje pro platbu do formuláře a vygenerujte kód kliknutím na tlačítko. Kód si můžete následně uložit a sdílet s plátcem, který QR kód jednoduše prostřednictvím aplikace oskenuje a zaplatí. Platební brána Pays v reakci na stoupající popularitu QR plateb vyvinula nový a moderní QR generátor. Zaznamenali jsme totiž, že některé současné generátory nejsou dostatečně responzivní a nezobrazují se na různých zařízeních správně.

Vytvořili jsme proto jednoduchý generátor, který mají všichni uživatelé okamžitě po ruce. Pro použití se nemusíte nikam registrovat ani přihlašovat a QR kód si snadno vygenerujete na jakémkoliv zařízení. Generátor je dostupný pro všechny. V čem konkrétně je náš QR generátor lepší?

QR generátor funguje v jakémkoliv prohlížeči

Ať už potřebujete vygenerovat QR kód z počítače nebo z mobilu, aplikace od Pays je plně responsivní a uživatelsky přívětivá. Vždy se přizpůsobí vašemu prohlížeči.

Umožňuje jednoduché ukládání a sdílení kódu

Váš vygenerovaný QR kód si můžete jednoduše hned ve vašem zařízení (počítač, telefon) uložit a následně sdílet s vašimi oblíbenými kontakty. Vygenerovaný QR kód lze odeslat jako obrázek přes libovolný komunikátor, imessage nebo e-mailem.

Použití aplikace je bezpečné

V QR kódu jsou pouze data, která potřebujete pro příjem platby. K úspěšnému vygenerování kódu nejsou třeba žádné citlivé údaje jako je vaše jméno a příjmení, datum narození, adresa apod. Nastavujete pouze údaje nezbytné pro platbu: číslo účtu a částku. Dále můžete vyplnit variabilní, specifický a konstantní symbol a zprávu pro příjemce.

Další související články:


< předchozí článek - další článek >

Hledáte něco víc než generátor pro QR platby?

Napište nám