Platby kartou a výběry hotovosti v Polsku

Přestože jsou platební systémy v České republice a v Polsku velmi podobné, najdeme zde několik rozdílů. Tím největším a nejzásadnějším je fakt, že platby kartou jsou v Polsku rozšířenější než u nás. Důvodem, proč jsou dnes v tomto ohledu Poláci před námi, byl rychlý růst polské ekonomiky. Polsko mělo jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě.

Nejen větší kupní síla, ale i rozsáhlé investice polských bank a dalších finančních společností do marketingu podporujícího elektronické platby vedly k tomu, že si spotřebitelé v Polsku zvykli platit kartou i bezkontaktně rychleji než u nás. To, že jsou polští zákazníci zvyklí běžně platit elektronicky dokládá i jejich preferovaná metoda při placení vstupného a parkovného do národní přírodní rezervace Adršpašské skály, které technicky zajišťuje platební brána Pays.

Jak je to s platbami kartou v Polsku

V obrázku je bodové shrnutí článku pro platby a výběry hotovosti v Polsku. Bod 1 – zjistěte podmínky poplatků u své banku, Bod 2 – zvažte využití aplikace Revolut, Bod 3 – vyhněte se privátním bankomatům, Bod 4 – mějte u sebe hotovost. Více detailů je k dispozici přímo v závěru článku. Mezi nejpopulárnější platební karty tu stejně jako u nás patří Visa, Mastercard a Maestro. Tyto karty jsou akceptovány prakticky všude, ať už se jedné o velké obchodní řetězce a nákupní centra nebo malé obchody v místních obcích. Platit kartou lze i na benzinových pumpách nebo ve veřejných dopravních prostředcích. Samozřejmě existují i malé lokální obchůdky a stánky, kde nemusí mít k dispozici platební terminál. Doporučujeme proto zajistit si dostatek hotovosti při cestování, a to zejména v menších městech a vesnicích. Hotovost se může hodit i na některé vstupy do hůře přístupných přírodních parků a rezervací.

Platby kartou jsou v Polsku obvykle bezpečné a spolehlivé, nicméně doporučujeme před cestou zkontrolovat poplatky, které mohou souviset s:

 1. výběrem hotovosti z bankomatu
 2. převodem měny při platbě kartou

Vaše banka by měla poskytnout podrobné informace o podmínkách používání vaší platební karty v zahraničí a pomoci s řešením případných problémů. V případě, že byste nebyli spokojení s podmínkami, doporučujeme zvážit využití platební aplikace Revolut, která je jednoduchá, zdarma a nabízí velmi výhodný směnný kurz. Revolut účet můžete využít i pro výhodnější výběr hotovosti v zahraničí.

Jak na výběr hotovosti v Polsku

Pokud chcete minimalizovat poplatky, zkontrolujte si, zda má vaše banka v Polsku partnerskou banku. Některé banky díky tomu nabízí možnost vybrat hotovost zdarma nebo s minimálními poplatky. Polsko a Česká republika mají tyto banky společné:

 1. mBank
 2. Raiffeisenbank
 3. ČSOB
 4. UniCredit Bank
 5. ING Bank
 6. Citibank

Díky bankovní aplikaci můžete obvykle zjistit aktuální kurz a informace o poplatcích před provedením transakce. Poplatky a podmínky se obvykle mohou lišit podle typu bankovního produktu, který využíváte.

Pozor na privátní bankomaty

V turistických oblastech i na letištích v Polsku bývají tzv. „privátní bankomaty“. Říká se jim také nezávislé bankomaty, a to proto, že nejsou provozovány bankou. Tyto bankomaty jsou provozovány společnostmi, které mají od bank a finančních institucí smlouvy a povolení k provozu. Výběr hotovosti z takového bankomatu je obvykle spojen s poplatkem, který bývá oproti běžnému bankomatu podstatně vyšší.  

JAK POZNAT PRIVÁTNÍ BANKOMAT

V Polsku je požadováno, aby všechny bankomaty, včetně těch nezávislých, měly viditelné označení svého provozovatele. Toto označení by mělo být umístěno na samotném bankomatu a mělo by obsahovat název společnosti, která bankomat provozuje, nebo logo této společnosti. Pokud je bankomat umístěn v interiéru nebo na soukromém pozemku, může být označení společnosti umístěno na tabuli poblíž bankomatu. Pokud bankomat nemá pořádné označení pak dbejte zvýšené opatrnosti.

Nezávislé bankomaty nemají žádné logo banky a často se liší vizuálně. Při výběru z tohoto bankomatu budete vždy informování o poplatku za výběr hotovosti. Mezi nejznámější provozovatele privátních bankomatů patří Euronet, Diebold Nixdorf a KBS Polska.

Závěr

Při cestování do Polska:

 1. Zjistěte u vaší banky, jaké jsou podmínky a výše poplatků pro platby kartou i výběry z bankomatu.
 2. Pokud jsou bankovní poplatky vysoké, zvažte aplikaci Revolut, která vám pomůže ušetřit při cestování a pobytu v zahraničí.
 3. Vyhýbejte se privátním bankomatům.
 4. Mějte dostatečnou hotovost, obzvlášť pokud se budete pohybovat v menších městech a vesnicích mimo turistické oblasti. Platí i pro vstup do obtížněji přístupných přírodních rezervací.


< předchozí článek - další článek >

Váháte s nasazením plateb kartou?

Napište nám, vše zařídíme.