Proč jsou platby kartou pro obchodníky výhodnější než hotovost

Platba kartou obchodníkům šetří čas a prostředky mnoha způsoby. Je totiž obvykle rychlejší než platba v hotovosti, protože jak samotná transakce, tak i zaúčtování probíhá automaticky. Navíc podle studie od společnosti J.D.Power jsou zákazníci, kteří mají možnost platit kartou, více spokojeni a spíše takového obchodníka doporučí svým přátelům nebo rodině. Jaké jsou další výhody karetních transakcí?

Možnost platby kartou zvyšuje obrat

Na obrázku jsou 4 hlavní důvody, proč jsou platby kartou pro obchodníky výhodnější než platba v hotovosti – platba kartou zvyšuje obrat, je rychlejší, bezpečnější a umožňuje snadnější správu financí. Více informací přímo v článku. Obchodníci, kteří přijímají platby kartou mají obvykle vyšší obrat. Studie provedená společností Visa ukázala, že obchodníci v Evropě, kteří přijímají platby kartou, zaznamenali o 14 % vyšší obrat než ti, kteří přijímají pouze hotovost. Ze studie mj. vyplynulo, že zákazníci, kteří mají možnost platit kartou, mají tendencí více nakupovat. Toto zjištění vychází z několika studií a průzkumů trhu, například:

Jaké jsou další obvyklé důvody, proč zákazníci utrácí více u obchodníka, který přijímá platební karty?

  1. Obchodník v zákazníkovi vzbuzuje větší důvěryhodnost.
  2. Platba kartou zvyšuje rychlost a tím pohodlí samotného nákupu.
  3. Zákazníci nemusí řešit, zda mají u sebe dostatečný obnos v hotovosti.

Karetní transakce šetří čas

Karetní transakce jsou velmi rychlé, protože jsou procesovány v reálném čase. Samotná platba obvykle trvá jen několik sekund. Jakmile je provedena, peníze se obratem připisují na účet. Oproti tomu platba v hotovosti bývá pomalejší, protože obchodník vždy stráví nějaký čas zpracováním hotovosti (otevření pokladny, přepočítání, vrácení a uložení hotovosti), popř. ověřováním pravosti bankovek.

Díky automatickému zpracování plateb jsou obchodníci vystaveni podstatně menší administrativní zátěži. Všechny transakce kartami se automaticky zaznamenávají a ukládají do systému platební brány, což znamená, že personál nemusí ručně spravovat nebo párovat hotovostní platby v účetním systému.

Zákazníci navíc ani nemusí mít platební kartu u sebe, k zaplacení postačí chytrý telefon nebo hodinky, které podporují technologii NFC. Díky tomu je platba snadno dokončena pouhým dotykem bez nutnosti zadávat PIN. V dnešní době má většina lidí chytrý telefon stále s sebou, a tak pokud mají obchodníci možnost přijímat platby kartou, jsou dostupnější pro větší počet zákazníků. Především v Evropě, v USA a v některých asijských zemích platí, že bezkontaktní platba je již běžnější než hotovostní platby. Výše uvedená studie provedená společností TSYS navíc ukázala, že až 80 % zákazníků preferuje platbu kreditní kartou před hotovostí.

Platby kartou jsou bezpečnější

Přijímání plateb kartou je obecně považováno za bezpečnější než přijímání hotovosti. Například při krádeži hotovosti je velmi obtížné získat peníze zpět. Pokud se však jedná o elektronickou transakci, lze platbu sledovat, případně ji zastavit nebo vrátit. Většina zákazníků dává přednost obchodu, který přijímá platební karty, protože je to bezpečnější.

Obchodník musí stejně jako zákazník uchovávat hotovost na bezpečném místě, což může být u vyššího obnosu problematické. Tržby v hotovosti je také potřeba fyzicky převádět na účet, což bývá spojeno s dalšími časově náročnými úkony, zatímco při platbě kartou se peníze převádí automaticky.

Snadnější správa příchozích i odchozích transakcí

Sledování transakcí u plateb v hotovosti bývá složitější, protože může vyžadovat i manuální zaznamenávání transakcí. Při platbě kartou jsou oproti tomu transakce evidovány elektronicky a lze je monitorovat i v reálném čase.

Díky přístupu k historii transakcí může obchodník jednoduše porovnávat data týkající se veškerých plateb a také sledovat chování zákazníků i oblíbenost jednotlivých produktů. Platební brána Pays nabízí obchodníkům jednoduchý přehled plateb z terminálů, tak plateb online. Vše je vidět v jednom přehledném systému Pays.


< předchozí článek - další článek >

Váháte s nasazením plateb kartou?

Napište nám, vše zařídíme.