Platby přes internet: 4 způsoby, jak bezpečně platit kartou.

Platby přes internet pomocí platební karty jsou stále více populární. V souvislosti s růstem platby kartou rostou i rizika zneužití, která jsou v současnosti největším problémem, zvláště pokud jde o online platby.

Vydavatelé karty vám budou vždy doporučovat nákup jen u důvěryhodných obchodníků a v režimu 3D secure, který má dnes většina platebních bran včetně Pays. Bohužel může nastat situace, kdy budete muset kartu použít i ve chvíli, kdy nemáte záruku toho, že je transakce maximálně zabezpečená (například při nákupu online v zahraničí). Naštěstí existuje několik alternativních řešení aniž byste museli učinit jakákoliv opatření související s Vaším běžným účtem jako je blokace karty, nastavení limitů pro online platby, atp.  

Jak na bezpečné platby na internetu

1. Kreditní karta

Pokud nakupujete na neověřených místech, doporučuje se používat kreditní kartu místo debetní. Kreditní karta se tak doporučuje zejména pro nákupy na internetu a cesty do zahraničí (zvláště mimo EU). Důvod? V případě kreditní karty peníze nejsou Vaše, ale banky. Je tak mnohem snazší platbu reklamovat. Důležité je jednat rychle a s bankou udržovat aktivní kontakt.

Na obrázku je graficky znázorněn souhrn všech 4 způsobů, jak na bezpečné platby přes internet – kreditní kartou, jednorázovou virtuální kartou, prostřednictvím PayPal,  a nebo předplacenou kartou. Za nejzásadnější lze ovšem považovat to, že nedojde k přímé blokaci Vašich vlastních prostředků na účtu, která by mohla způsobit platební neschopnost. I proto se doporučuje mít kartu pro online nákupy zvlášť. Užitečné srovnání kreditních karet na trhu najdete na těchto stránkách.

Výhody kreditní karty:

Nevýhody kreditní karty:

2. Jednorázova virtuální platební karta

Dalším stále více oblíbeným řešením je virtuální platební karta. Je ideální pro jednorázové nákupy v nových a neověřených obchodech nejen na internetu. Princip použití takové karty je jednoduchý. Jakmile dojde k transakci, tak je karta „skartována“ automaticky (například u Revolutu), a nebo manuálně (u České Spořitelny), a nelze ji znovu použít. V současnosti tuto možnost nabízí bezplatně pouze Česká Spořitelna. Dále ji má ve své nabídce Revolut, ten však nabízí jednorázové platební karty pouze u předplacených služeb Premium a Metal.  

Výhody jednorázové virtuální platební karty:

Nevýhody jednorázové virtuální platební karty:

3. PayPal

Další možností bezpečné platby přes internet je prostřednictvím PayPal. Obchodníci však musí tento způsob platby na svých stránkách podporovat. Výhodou elektronické peněženky PayPal je, že slouží jako prostředník mezi Vašim bankovním účtem a obchodníkem. Obchodník tak nemá přímý přístup k Vaší kartě.

PayPal je tedy u nás užitečný zejména u předplacených aplikací a služeb. V rámci administrativního rozhraní totiž můžete snadno spravovat, kdo Vás může v budoucnu účtovat. Pokud tedy nechtěně například aktivujete nějakou předplacenou službu, můžete obchodníkovi ve Vašem PayPal rozhraní jednoduše zrušit přístup tak, aby nemohlo dojít k opakované platbě. Toto se hodí zejména v případě, že předplacená služba nejde snadno u obchodníka zrušit. Stejně tak si můžete snadno zkontrolovat, jestli si náhodou některý z obchodníků nezajistil možný opakovaný přístup bez předchozího upozornění a opět můžete jednoduše práva odebrat.

Výhody PayPal:

Nevýhody PayPal:

4. Předplacená platební karta

Poslední možností, která je vhodná pro bezpečné platby na internetu je tzv. Předplacená platební karta. Na kartu si tak vždy pošlete přesný obnos, který potřebujete pro platbu u obchodníka. Nehrozí tak vyšší zaúčtování částky. V současnosti je dostupná na trhu pouze jediná karta pro tento typ plateb, jedná se o FreePay od Mastercard. 

Výhody předplacené karty:

Nevýhody předplacené karty:

Pojištění platební karty

Dalším doporučením je pojistit si svou platební kartou, kterou máte propojenou s vašim běžným účtem a víte, že ztráta obnosu by vám díky zneužití mohla způsobit komplikace. V současnosti legislativa poskytuje nárok na odškodnění avšak s podmínkou spoluúčasti klienta. Zásadní je v takovém případě rychlost zablokování karty.

V okamžiku zablokování, či nahlášení ztráty karty, ručí za vzniklé škody banka. Klient se pak podílí jednorázovou částkou v minimální výši cca 1 300 Kč (50 EUR) při uplatnění zákonného nároku na odškodnění. Částka spolúčasti se však může vyšplhat až na přibližně 4000 Kč i podle výše celkové finanční ztráty. 

Nárok na zákonné odškodnění se nevztahuje na autorizované platby (platby potvrzené PIN kódem). Z toho důvodu je proto vhodné o pojištění karty uvažovat. Pojištění se hodí zejména v okamžiku, kdy kartu ztratíte. Zneužití přes internet se bez nahlášení karty totiž dokazuje velmi složitě.

Pojištění karty dnes nabízí již většina bank a pohybuje se v rozmezí od pár stovek korun za rok podle limitu plnění. Výhodou takového pojištění je i pojištění osobních věcí, zcizení hotovosti, úhrada nákladů na výrobu nových klíčů atp.

Závěr

Pokud se vám nezamlouvá žádná ze čtyř variant výše, další jednoduchou možností je založit si další běžný účet, který je dnes ve většině bank k dispozici zdarma a na tento účet vždy zaslat obnos, který potřebujete pro online platby. Obecně se nedoporučuje nakupovat online z účtu, na kterém odchází vaše hlavní platby (nájem, energie, inkasní platby a trvalé příkazy), protože nejen ztráta prostředků, ale i blokace karty a následné snížení limitů může způsobit komplikace s platbami nezbytnými pro chod Vaší domácnosti a nebo firmy. 


< předchozí článek - další článek >

Hledáte vhodnou platební bránu, která zajišťuje zabezpečené platby na internetu?

Kontaktujte nás