Pravidelná bezhotovostní platba kartou

Pokud se pohybujete v oblasti IT, digitálních nebo běžných služeb a prodeje produktů spojených s opakovaným placením, pak jste patrně zaznamenali, že pravidelná bezhotovostní platba kartou je oblíbeným obchodním modelem mnoha firem. Na jednu stranu obchodníci dostávají svou pravidelnou platbu, díky které se snižují administrativní náklady, a na druhé straně zákazníci nemusí řešit pravidelné výzvy k platbě, protože prostředky jsou vždy automaticky převedeny. Tuto funkci teď nově může využívat i Charita Česká republika, která je dlouhodobým partnerem platební brány Pays. 

Důležitý projekt Pays pro opakované platby

Charita patří v České republice mezi nejstarší dobročinné organizace s rozšířenou působností i ve světě. U nás se s 275 pobočkami řadí mezi největší nestátní poskytovatele sociálních a zdravotních služeb. Platební brána Pays proto ve spolupráci s Global Payments a Českou spořitelnou vyvinula platební systém, který automaticky rozesílá peníze na mnoho cílových bankovních účtů s ohledem na širokou působnost této organizace.

Dalším krokem bylo nasazení opakovaných bezhotovostních plateb prostřednictvím platebních karet, které zjednodušují cestu k pravidelným dárcům. Právě tento typ dlouhodobých dárců pomáhá organizaci lépe plánovat i spravovat rozpočet, kampaně a další související aktivity. Vedle přehledného administračního rozhraní má organizace k dispozici reporty na míru a datové výpisy pro účetní systémy.

Co přináší pravidelná bezhotovostní platba kartou?

Opakovaná platba kartou je platební model, kdy zákazníci pověřují obchodníka nebo organizaci, aby byly v pravidelných intervalech automaticky převáděny finanční prostředky z jejich bankovních účtů. Jakmile dají zákazníci svolení, částka je automaticky strhávána v předem definovaných intervalech, dokud zákazník svůj souhlas neodvolá nebo dokud nevyprší platnost karty.

Jak fungují opakované platby kartou?

Peníze jsou automaticky převáděny z bankovních účtů zákazníků prostřednictvím platebních karet, jejichž údaje byly zadány při nastavování opakované platby. Aby mohl obchodník přijímat tento způsob platby, musí mít k dispozici platební bránu Pays nebo jiné řešení podporující tuto metodu. Výhodou platební brány Pays je, že zabezpečuje celý proces od platby samotné až po převedení částky na smluvený, cílový bankovní účet.

Obrázek ve zkratce vysvětluje, jak funguje pravidelná bezhotovostní platba kartou. Kroky jsou detailně vysvětleny v článku v sekci Postup při opakované platbě v Pays.

Postup při opakované platbě v Pays:

  1. Zákazník si vybírá na webové stránce obchodníka ze seznamu platebních metod opakovanou platbu a přijímá obchodní podmínky související s tímto typem platby.
  2. Při prvotní platbě zadá zákazník údaje o své platební kartě. Z této karty budou následně prostředky strhávány v pravidelném měsíčním intervalu.
  3. Jakmile je transakce dokončena, zákazníkovi je doručeno potvrzení o platbě. Toto potvrzení pak chodí pravidelně po každé úspěšné transakci. Zákazník nemusí tedy opakovaně vkládat platební údaje pro dokončení platby.

Zrušení pravidelné platby kartou

V případě, že chce zákazník pravidelnou platbu zrušit, obvykle stačí kontaktovat obchodníka. I když pravidelná bezhotovostní platba nabízí mnoho výhod, obchodníci musí mít na paměti, že existují určité nevýhody. Existuje například riziko přerušení automatických plateb například kvůli neúspěšné platbě, která je obvykle způsobena nedostatkem prostředků, vypršením platnosti karty nebo výměnou existující karty poté, co byla předchozí karta nahlášena jako odcizená nebo ztracená. V takovém případě však lze jednoduše nastavit platební údaje znovu.

Další odvětví vhodná pro opakované platby kartou

Shrnutí výhod pravidelných bezhotovostních plateb kartou


< předchozí článek - další článek >

Zajímají Vás opakované platby?

Napište nám