QR kód a 7 oblíbených způsobů jeho využití

Používání QR kódů je skvělý způsob, jak rychle a pohodlně ukládat a sdílet data. Když naskenujete kód QR, čtečka ve fotoaparátu telefonu kód dešifruje a výsledná informace spustí akci v telefonu. O nejlepších čtečkách i aplikacích jsme již psali, avšak dosud jsme nezmínili, jak se vlastně dají QR kódy využít. QR kód je velmi užitečný nástroj, který lze využít mnoha způsoby, například pro:

1. Rychlé sdílení URL adresy

Oskenováním takového kódu se v zařízení otevře prohlížeč, který zobrazí webovou stránku. Používá se například na reklamní materiály – plakáty, brožurky, etikety atd. Cílova webová stránka (na dané URL adrese) může být například online registrační formulář, dotazník, e-shop, vstupní stránka ke konkrétnímu produktu, informační stránka atd. Díky QR kódu se uživatel dostane přímo na konkrétní stránku a navíc lze snadno měřit, kolik lidí stránku navštívilo. Stačí nastavit jedinečné URL pro daný QR kód.

2. Vytvoření virtuální vizitky vCard

Dalším způsobem, jak lze QR kód využít, je přenos/sdílení údajů, které míváte běžně na své vizitce. Tento typ kódu umožňuje jednoduché a rychlé uložení údajů do vašeho chytrého telefonu. Jedná se o tzv. vCard neboli virtuální vizitka. Je známá též pod zkratkou VCF (Virtual Contact File). Do virtuální vizitky lze stejně jako na papírovou vizitku vložit celé jméno, kontaktní údaje, adresu, pozici, firmu a webovou stránku. Tento typ kódu najdete například na papírové vizitce, aby si mohla druhá strana snadno uložit Vaše údaje.

3. Jednoduché odeslání e-mailu

QR kód lze vytvořit i pro rychlé odeslání emailu. Oskenováním kódu se otevře poštovní klient (obvykle výchozí emailová aplikace v zařízení) a email pak jednoduše odešlete. S QR kódem šetříte čas, který byste trávili otevíráním poštovního klienta, zadáváním nového emailu a vyplňováním adresy. Email se může objevit částečně vyplněný (předmět zprávy, příjemce i obsah emailu).

Odesílatel si může parametry dle potřeby upravit. Tento způsob kontaktování lze využít například za účelem kontaktování zákaznické podpory nebo zaslání nějaké poptávky. Díky přednastavenému předmětu e-mailu nebo unikátní adrese příjemce lze i jednoduše měřit míru využití této formy kontaktu.

4. Okamžité volání

Díky QR kódu nemusíte diktovat své telefonní číslo. Druhá strana si ho může jednoduše oskenovat a číslo se automaticky po oskenování vytočí. Jedná se opět o užitečný způsob, jak uvést rychlý kontakt, například na webové stránce a návštěvníci tak mohou okamžitě volat. Stejně tak lze tuto formu kontaktu využít například na propagačních nebo informačních materiálech (můžete například pořádat kurz nebo akci a budete chtít poskytnout rychlý kontakt).

5. Zaslání SMS z mobilu

SMS QR kód umožňuje lidem poslat rychlou textovou zprávu. Uživatelé mohou kód naskenovat a odeslat zprávu, aniž by museli ručně zadávat text a telefonní číslo příjemce. Oskenováním kódu se automaticky otevře aplikace pro odesílání SMS. Díky QR kódu tak můžete například jednoduše zahájit SMS platbu (platba za jízdenku v MHD, SMS hlasování atp.) nebo rychle poslat obyčejnou SMS. Výhodou je, že pro zasílání SMS i volání uživatel nepotřebuje mít internetové připojení.

6. Připojení k WI-FI

Další způsobem, jak můžete využít QR kód je snadné připojení k WI-FI. Tuto funkci mohou lidé ocenit například v kavárnách nebo veřejných prostorech, kdy uživatel nemusí manuálně nastavovat připojení a zadávat heslo, ale oskenováním se může rovnou k WI-FI připojit.

7. Platby

Jednou z nejpopulárnějších možností je QR platba. Jedná se o specifický typ QR kódu, který lze jednoduše oskenovat za pomocí fotoaparátu jako u předchozích uvedených způsobů. Tento typ kódu se snímá pomocí bankovní aplikace, kde je třeba zvolit možnost QR platby. Díky QR kódu nemusí plátce zadávat údaje ručně, ale oskenováním za pomocí bankovní aplikace se údaje vyplní samy a platbu pak stačí jen potvrdit. QR kódy pro platby v CZK fungují pouze v rámci tuzemských bank. Nemá proto smysl zasílat QR kód pro platbu v českých korunách někomu, kdo používá zahraniční banku.

Závěr

Na obrázku jsou uvedeny nejběžnější způsoby využití QR kódu tak, jak jsou popsány v článku: pro sdílení odkazu, vytvoření vCard, odeslání e-mailu, volání, zaslání SMS, připojení k WI-FI nebo QR platby.

Používání QR kódů zjednodušuje mnoho běžných činností a je velmi jednoduché. Zvládne to úplně každý a stačí k tomu běžný mobil. To je zřejmě hlavní důvod, proč se využití QR kódů stále rozšiřuje do dalších a dalších oblastí. Pěkným příkladem je oblast kultury a prodeje vstupenek na hudební, sportovní a společenské akce.

Někde venku na plakátu vidíte reklamu na zajímavý koncert pod kterým je vytištěný QR kód. Po naskenování tohoto kódu mobilem přejdete na webovou stránku koncertu na vstupenkovém portále. Když se rozhodnete koupit vstupenku, opět můžete použít platební QR kód a když pak večer příjdete s přáteli na akci, tak vaši elektronickou vstupenku s QR kódem pořadatel oskenuje čtečkou, tím jí zkontroluje a vy se jdete bavit :-). QR kód jste použili třikrát...

Pro ty z vás, kteří hledáte rychlý, responzivní a bezpečný nástroj pro vytvoření QR kódu pro rychlou platbu, máme k dispozici náš nový moderní generátor pro QR platby, který můžete jednoduše používat i v mobilu.

Chcete-li vytvořit QR kód pro sdílení URL či osobních údajů prostřednictvím elektronické vizitky, rychlé odeslání emailu nebo SMS, zahájení volání a připojení WI-FI, pak doporučujeme tento jednoduchý generátor QR kódu.

Související články na téma QR kód:


< předchozí článek - další článek >

Chcete přijímat platby přes QR kód?

Napište nám