Stravovací a ubytovací služby: 4 tipy, jak je lépe prodávat online

Odvětví ubytování a gastronomie je v dnešní době vysoce konkurenční. O to důležitější je věnovat pozornost online prostředí, které tvoří klíčovou součást prodeje služeb. Níže najdete 4 základní tipy, které vám mohou pomoci s prodejem i rezervací ubytování online.

Úvodní tip pro „nováčky“ v oboru

Pokud jste v této oblasti nováčky a chcete začít nabízet ubytování, v prvé řadě se ujistěte, že máte vybavené potřebné papírování pro provozování takových služeb. V případě, že nabízíte ubytování s kapacitou do deseti lůžek, stačí živnostenský list. K provozování této činnosti potřebujete mít volnou živnost, číslo oboru 83. V rámci této živnosti je možné poskytovat snídaně. Živnost obvykle pokrývá tyto typy ubytování:  

Chcete-li nabízet v rámci ubytování i rozšířené stravovací služby, potřebujete mít tzv. Hostinskou činnost. Jedná se o řemeslnou činnost, ke které musí mít provozovatel zvláštní způsobilost (odpovídající kvalifikaci) popř. může stanovit zástupce s takovou způsobilostí. Hostinskou činnost obvykle provozují hotely, motely a penziony, protože tento typ ubytování standardně zahrnuje stravování.

4 tipy, jak efektivněji nabídnout ubytování

1. S pomocí responzivního webu

Na obrázku jsou shrnuty čtyři hlavní tipy, jak efektivněji nabízet ubytovací a stravovací služby – s pomocí responzivního webu, s pomocí nástroje pro online rezervace ubytování, s pomocí platební brány pro rychlé online zálohové platby I jednoduché vrátky. Více přímo v článku. Pokud nabízíte ubytování a chcete být snadno dohledatelní, doporučujeme vytvořit jednoduché webové stránky, prostřednictvím kterých můžete snadno své služby nabízet. Na tyto stránky pak mohou navíc snadno odkazovat online katalogy pro ubytování, kam si můžete odkaz na své stránky přidat.

Důležité je, aby byl váš web responzivní (snadno čitelný i z mobilu a tabletu), protože většina uživatelů dnes na web přistupuje ze svého telefonu. Web si můžete nechat udělat na míru nebo použít jednoduchý online nástroj s pomocí kterého zvládne vytvořit vlastní web skoro kdokoliv, například Mozello (nástroj je k dispozici zdarma), Wix atp. Jakmile budete mít webovou prezentaci hotovou, nezapomeňte přidat své stránky do Google nebo Seznam vyhledávače.  

2. S nástrojem pro online rezervace ubytování

Máte-li již webovou prezentaci, určitě stojí za zvážení používání online rezervačního systému, který umožní hostům jednoduchou a okamžitou rezervaci. Když totiž lidé jednoduše vidí, že máte volné pokoje, které si mohou okamžitě zarezervovat, je to pro ně snazší, než volat na recepci a zjišťovat dostupnost. Výhodou rezervačních systémů je, že neplatíte vysokou marží jako je tomu při využívání ubytovacích katalogů typu Booking, Airbnb atp.

Mezi námi doporučované rezervační systémy patří Trevlix, který je nejen přehledný a finančně dostupný, ale umí automaticky evidovat obsazenost z nejznámějších katalogů (například Booking), takže se nemusíte obávat tzv. overbookingu. Trevlix má navíc k dispozici jednoduchou integraci platební brány Pays, díky které můžete snadno vybírat platby online.

3. S platební bránou pro okamžitý výběr záloh a online plateb

Pokud nevyužíváte rezervační systém a rádi byste měli k dispozici jednoduchý nástroj pro vybírání záloh, můžete vyzkoušet nadstandartní funkce od Pays, které jsou k dispozici zdarma pro každého, kdo se u nás zaregistruje. Pro vybírání záloh se našim poskytovatelům ubytování nejvíce osvědčily následující metody:

PLATEBNÍ PŘEDPIS

Platební předpis funguje velice jednoduše a zároveň pomáhá s přehlednou evidenci o proběhnutých nebo čekajících transakcích.

PŘÍKLAD POUŽITÍ PLATEBNÍHO PŘEDPISU PŘI REZERVACI UBYTOVÁNÍ

Host vyplní online formulář nebo kontaktuje recepci pro rezervaci ubytování. Ubytování jeho formulář přijme a vystaví jednoduchý platební předpis, aby mohla být rezervace potvrzena. Tento platební předpis přijde hostovi emailem. Text emailu si definuje každý ubytovatel na Pays sám a díky automatickému odkazu vloženému v emailu může host provést okamžitou platbu kartou nebo QR platbu (rychlý bankovní převod). To platí jako pro tuzemské, tak zahraniční hosty.

Díky platebnímu předpisu nemusíte čekat několik dní, než se dokončí například zahraniční převod. Tuto metodu ocení zejména ubytovatelé zahraničních hostů, protože Pays podporuje následující měny: EUR a USD. Platební předpis můžete vždy individuálně nastavit na vybranou cizí měnu. Platební předpis navíc lze snadno kopírovat, takže jakýkoliv předchozí předpis můžete použít jako šablonu pro nový předpis.

PLATEBNÍ ODKAZ

Další oblíbenou a zároveň jednoduchou variantou pro platby online je Platební odkaz. Ten se vytváří ještě jednodušeji než předpis. Na rozdíl od předpisu se nevytváří obsah pro email, pouze se specifikují detaily odkazu. Díky těmto detailům pak snadno identifikujete, k čemu se takový odkaz váže.

PŘÍKLAD POUŽITÍ PLATEBNÍHO ODKAZU

Platební odkaz lze použít nejen jako prostředek pro úhradu záloh, ale i pro prodej pobytových balíčků. Můžete tak například nabízet pobyt na vybraný termín o host pak může pomocí odkazu za celý pobyt jednoduše zaplatit.

DALŠÍ MOŽNOSTI POUŽITÍ PLATEBNÍHO PŘEDPISU A ODKAZU

VÝHODY POUŽÍVÁNÍ PLATEBNÍHO PŘEDPISU NEBO ODKAZU

HLAVNÍ ROZDÍLY MEZI PLATEBNÍM PŘEDPISEM A ODKAZEM

4. S funkcí pro jednoduché vratky

Není to příjemná situace, ale může se stát, že host rezervaci zruší. Díky Pays nemusíte pracně vyhledávat platební detaily pro platbu v internetovém bankovnictví, popřípadě o ně hosta požádat.  Platební brána Pays má totiž k dispozici pro jednoduché vratky, kde si sami můžete určit, kolik chcete hostovi vrátit a vratku pak jednoduše potvrdíte. Pays pak zajistí vrácení prostředků na účet hosta.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte vhodnou platební bránu pro Vaše ubytovací a stravovací služby?

Napište nám