Virtuální karta: co to je a kde si ji pořídit

Virtuální karta obvykle nabízí to samé, co fyzická platební karta. Jediný rozdíl spočívá v tom, že místo ve Vaší peněžence je uložena ve Vašem zařízení – ať už se jedná o telefon, hodinky nebo tablet. Uživatel si takovou kartu vytvoří prostřednictvím své aplikace nebo v internetovém bankovnictví. Protože existuje pouze ve Vašem zařízení, není zde riziko krádeže a případného zneužití jako u fyzické platební karty.

Typické vlastnosti virtuální platební karty:

Nevýhody virtuální platební karty

Co je jednorázová virtuální karta

Jedná se obvykle o platební kartu „na jedno použití“. Jakmile klient s takovou kartou zaplatí, nelze ji znovu použít. Kartu lze obvykle vygenerovat prostřednictvím bankovní aplikace v telefonu, popř. pomocí internetového bankovnictví. Po použití se automaticky zneplatní.

Jednorázové virtuální karty jsou oblíbené pro svou bezpečnost – lze je například použít pro nákup u neověřených obchodníků. Díky jednorázovému použití nelze tuto kartu zneužít. Hlavní nevýhodou jednorázové platební karty je, že se komplikuje možnost případné refundace.

Co je digitální karta

Digitální karta je kopie fyzické platební karty, která je uložena ve vašem zařízení (telefon, hodinky, tablet). Digitální karty mají stejné číslo karty, datum vypršení platnosti a CVC jako vaše fyzická bankovní karta, a lze je používat s Apple Pay nebo Google Pay. Hlavní rozdíl mezi virtuální a digitální kartou je, že virtuální karta nemá svou kopii ve fyzické podobě.

Banky, které nabízí virtuální karty

Česká spořitelna

Na obrázku jsou tři banky a FinTech společnosti, u kterých je v rámci služeb k dispozici i virtuální karta: Česká Spořitelna, Banka Creditas, mBank, Twisto, Revolut, Monese. Více informací přímo v článku. U běžného účtu od České spořitelny mohou mít klienti jednu virtuální kartu, v případě Plus účtu pak až deset virtuálních karet. Prostřednictvím aplikace George nebo internetového bankovnictví lze snadno nastavit limity na takové kartě. 

Česká spořitelna je v současnosti jediná banka na tuzemském trhu, která nabízí i jednorázové virtuální karty. Jednorázovou virtuální kartu však nelze nahrát do mobilní peněženky, využít pro výběr hotovosti nebo platit v kamenných prodejnách. Slouží výhradně pro platby na internetu. Více informací o virtuální kartě od České spořitelny získáte přímo na stránkách banky.

Banka Creditas

Virtuální karta od Banka Creditas je k dispozici u běžného účtu, který je k dispozici zdarma a bez dalších poplatků. Banka Creditas v roce 2021 měla dle výzkumu Hospodářských novin nejlepší výsledky týkající se nákladů na běžný účet. Dlouhodobou strategií této banky jsou minimální poplatky, a co nejvíce položek zdarma. Více informací ohledně virtuální karty zjistíte přímo na stránkách banky.

mBank

Pokud si zřizujete účet u mBank, banka nastavuje virtuální kartu jako výchozí volbu, která plně nahrazuje fyzickou kartu. Klient mBank si tak může u jakékoliv služby vybrat, zda mu postačuje virtuální karta nebo chce mít k dispozici i fyzickou platební kartu. Nejde tedy o doplňkovou službu jako je tomu u České spořitelny nebo Banky Creditas, ale o možnost výběru typu karty.

V případě, že si klient zvolí, že chce mít k dispozici i fyzickou platební kartu, bude ji mít k dispozici jak ve fyzické, tak i v digitální podobě. Může si ji tak dát do mobilní peněženky, platit s ní na internetu atp. Více informací o virtuální kartě od mBank najdete na stránkách banky.

FinTech společnosti, které nabízí virtuální karty

Twisto

Jedná se o českou FinTech (finanční technologická) společnost (původně start-up), která jako první v České republice zavedla možnost „nakup teď, zaplať později“. Kromě odložených plateb nabízí i rozložení nákupu na třetiny bez úroku a spolupracuje se známými tuzemskými e-shopy. Twisto pro tyto účely nabízí svým zákazníkům jak virtuální, tak fyzickou platební kartu.  

Revolut

Zakladatelé Revolutu byli původně frustrovaní skutečností, že tradičním bankám trvá tak dlouho, než zavedou služby digitálního bankovnictví pro mladší zákazníky, kteří ve skutečnosti dávají přednost přístupu k většině služeb prostřednictvím svých mobilních telefonů. Z toho důvodu založili tuto FinTech společnost v Londýně roku 2015. Od roku 2018 se jedná o banku s evropskou certifikací, získala proto i status virtuální banky.

Jedná se původně o litevskou FinTech společnost nabízející debetní karty, okamžité peer-to-peer platby, správu a směnu valut a kryptoměn. Klienti Revolutu mají k dispozici nejen virtuální kartu, ale i možnost jednorázové virtuální karty pro bezpečnější nákupy, což patří mezi jednu z hlavních výhod z nabízených služeb. Více si můžete přečíst v naší recenzi.

Monese

FinTech společnost byla původně založena v reakci estonského podnikatele při neúspěšném založení bankovního účtu ve Velké Británii. Jednalo se o první britskou aplikaci, která původně usnadňovala cizincům, přistěhovalcům i obchodníkům založení běžného účtu, a v současnosti nabízí rozšířené bankovní služby po celé Evropě. Monese i Revolut jsou často pro podobnost služeb srovnávány, protože Monese stejně jako Revolut používá „velkoobchodní“ směnné kurzy. Aplikace Monese podporuje i propojení s PayPal účtem.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Hledáte jednoduché řešení pro příjem online plateb?

Napište nám