Placení QR kódem: proč je někdy lepší než platba kartou?

Podle průzkumu agentury NMS Market Research využívá QR platbu již necelá polovina Čechů. Dle agentury by prakticky každému druhému zákazníkovi nedělalo problém využít QR platbu i u obchodníka, který nepřijímá platební karty. Je to právě dostupnost, jednoduchost a bezpečnost, která vede k tomu, že jsou QR platby stále více oblíbené. Zatímco v některých asijských zemích už QR platby dominují trhu, u nás si na tuto platební metodu obchodníci i zákazníci stále ještě zvykají.

Jednou z hlavních výhod pro zákazníky i obchodníky je, že QR platbu nelze oproti kartě tak jednoduše „zneužít“. Při platbě kartou může dojít k tomu, že se částka může strhnout pouze na základě poskytnutých údajů o kartě, zatímco u QR platby je vždy potřeba platbu autorizovat. Je to právě zneužití karty, které často vede k tzv. chargebacku. Ten způsobuje komplikace jak na straně zákazníka, tak i obchodníka.

QR platba je oproti platbě kartou zrychleným bankovním převodem. Transakci tak může zákazník realizovat teprve po ověřeném přihlášení do svého bankovnictví, kdy následně oskenuje QR kód pro platbu a potvrdí odeslání prostředků. Oproti platbě kartou zde tedy probíhá hned několik autorizací – při samotném přihlašování do bankovnictví a při odesílání prostředků obchodníkovi.

Výhody platební brány pro QR platby

QR platba je skvělou alternativou pro obchodníky, kteří obvykle nepřijímají platby kartou. S ohledem na rychle rostoucí popularitu této platební metody můžeme říct, že se QR platby budou i nadále rozšiřovat. Pokud jste obchodník a přijímáte opakované platby, může být platební brána levným a zároveň zajímavým řešením.  QR platby prostřednictvím platební brány Pays přináší obchodníkům hned několik výhod: Na obrázku je pět hlavních výhod, proč je pro obchodníky výhodné využívat QR platby – jsou automaticky generování, jsou levnější, jsou bezpečnější než platba kartou, podporují i EUR platby a pomocí platební brány lze získat jednoduché přehledy i exporty do dalších účetních systémů.

QR kódy jsou generovány automaticky

I když platební brána Pays nabízí jednoduchý - samostatný generátor pro QR platby, obchodníkům, kteří přijímají pravidelné platební transakce doporučujeme vyzkoušet naši platební bránu v plné verzi. Jedním z důvodu je i to, že platební brána vygeneruje QR kód pro platbu na Váš účet automaticky. Díky tomu ušetříte čas ručním zadáváním údajů a generováním QR kódu. QR platbu můžete použít jak pro svůj e-shop, tak i pro digitální produkty.

Můžete také poslat platební předpis, kdy zákazníkovi pošlete žádost o úhradu na jeho email, ten pak jednoduše kliknutím na odkaz transakci dokončí. Platby také můžete jednoduše přijímat pomocí tzv. platebního odkazu, a to i opakovaně. Více o těchto bezplatných funkcích najdete v souvisejících článcích níže, konkrétně v článku „Jak přijímat platby online: 3 tipy pro podnikání“.

Automaticky zaslaný doklad o zaplacení

Díky platební bráně nemusíte ztrácet čas ručním vystavováním dokladu o zaplacení, protože platební brána takový doklad zašle automaticky, jakmile je transakce dokončena. Doklad je přitom zaslán na emailovou adresu, kterou zadal zákazník při placení. Pokud se stane, že zákazník zadá špatný email, může obchodník v rozhraní Pays zaslat doklad znovu na správnou adresu. Potvrzení o úspěšně dokončené platbě pak dostává automaticky emailem i obchodník.

Jednoduchý přehled i export do účetních systémů

Další výhodou využívání platební brány je, že můžete veškeré transakce jednoduše exportovat v potřebném formátu, který je kompatibilní s nejběžnějšími účetními systémy (Karat, Pohoda, Money). Pro QR platby navíc nepotřebujete implementovat žádná speciální zařízení nebo stahovat software. Díky rozhraní platební brány máte k dispozici přehled transakcí na jednom místě.

Nižší náklady než u platby kartou

QR platby jsou pro obchodníka výhodnější než platby kartou, protože platební brána obvykle účtuje nižší poplatky za zpracování takové platby. Pro zákazníka je pak velkou úlevou, že nemusí nikde sdílet nebo zadávat platební detaily o své kartě nebo ručně vyplňovat údaje pro dokončení bankovního převodu. Stačí oskenovat QR kód pomocí bankovní aplikace ve svém telefonu a potvrdit platbu.

QR platební brána funguje i pro platby v EUR ze zahraničí

Míváte zahraniční klienty? Pro platební bránu Pays to není nejmenší problém. Platební brána totiž podporuje i zahraniční QR platby, pokud zákazník nepoužívá tuzemskou banku. Prostřednictvím platební brány Pays můžete přijímat QR platby ze Slovenska a členských zemí EU, a to za stejnou sazbu jako u běžné QR platby.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Pokud jste obchodník a chcete začít s QR platbami, kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme.

Napište nám!