Kreditní vs debetní karta a poplatky u platby kartou

I když je v dnešní době většina běžných účtů k dispozici zdarma, s využíváním platební karty mohou být spojeny další poplatky. Tyto poplatky jsou individuální podle toho, u jaké banky je účet vedený a také podle toho, o jaký typ platební karty se jedná – jestli je to karta debetní nebo kreditní. Banky navíc stanovují odlišné podmínky a poplatky za účty pro podnikatele a firmy. Článek se proto spíše zaměřuje na obecné informace týkající se fyzických osob – nepodnikatelů. 

Kreditní vs debetní karta

Vraťme se k pojmu kreditní a debetní karty. Jedná se o dva různé druhy platebních karet, které fungují odlišným způsobem: 

Co je to kreditní karta

Kreditní karta je forma půjčky peněz od banky (případně vydavatele karty). Typické pro kreditní kartu je, že pokud jsou prostředky vráceny během stanovené lhůty, neplatí se žádný úrok. Jedná se o tzv. bezúročné období. Kreditní karta tedy spotřebiteli umožňuje tzv. krátkodobý úvěr. Mezi vydavatele kreditních karet patří: Visa, Mastercard, American Express (známá také jako AMEX) a Discover.

Podle jakých vlastnosti se kreditní karty posuzují

Na obrázku jsou zobrazeny čtyři hlavní vlastnosti kreditní karty, podle kterých se posuzuje – limit na kartě, délka bezúročného období, výše úroku, poplatek za vedení kartou (minimální limit pro útratu).  Více informací přímo v článku. Na trhu je v současnosti k dispozici mnoho srovnávačů kreditních karet, existují však čtyři hlavní kritéria, podle kterých se kreditní karty posuzují:

  1. Limit na kartě: Jedná se o maximální částku, kterou si můžete na kartu půjčit. Limit je obvykle nastaven bankou na základě kreditní historie a finanční situace.
  2. Délka bezúročného období: S kreditní kartou dostanete každý měsíc vyúčtování, kde najdete informace o veškerých transakcích, a také informaci o tom, jakou částku je potřeba do vybraného data zaplatit, abyste nemuseli hradit úrok z půjčeného obnosu. Některé banky umožňují splátku dlužné částky až za 55 dní.
  3. Výše úroku: Ke každé kartě se vztahuje výše úroku, který se započítává v případě, že nebude do vybraného data uhrazena dlužná částka. Úroky se obvykle pohybují mezi 13 % a 25 %, jsou tedy poměrně vysoké a z toho důvodu je důležité dodržovat bezúročné období.
  4. Měsíční poplatek za vedení karty: U mnoha kreditních karet je účtován poplatek za vedení karty, který se může pohybovat v rozmezí od pár desítek Kč až po několik set Kč měsíčně. Tento poplatek nemusí být účtován v případě, že je splněna minimální útrata na kartě v závislosti na podmínkách banky.

Co je to debetní karta

Debetní karta je běžná platební karta, díky které můžete utrácet peníze, které máte k dispozici na svém účtu. Debetní karta je tak spojena přímo s vaším bankovním účtem a s vašimi prostředky. Nejedná se tedy o žádnou formu půjčky (jako je tomu u „kreditky“) a neplatí se žádné úroky. Vedení debetní karty je navíc u běžného účtu u většiny bank k dispozici zdarma. Příklady debetních karet zahrnují Visa Debit, Mastercard Debit a Maestro.

Hlavní rozdíly mezi kreditní a debetní kartou

  1. Hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou spočívá v tom, že s „kreditkou“ máte k dispozici krátkodobý úvěr od banky, zatímco u debetní karty využíváte vlastní finanční prostředky na vašem bankovním účtu.
  2. Velkým rizikem u kreditní karty je to, že zákazníci mohou utrácet více než mají na účtu, což může vést k zadlužení.
  3. Kreditní karta je oblíbený způsob pro bezpečnější platby na internetu, protože poskytuje i lepší ochranu proti zneužití. Pokud například někdo odcizí a zneužije vaši debetní kartu, přicházíte o peníze z vašeho bankovního účtu. V případě kreditní karty nejsou peníze odcizeny z osobního účtu, ale z limitu na kartě. Neohrozíte tak svůj domácí rozpočet.

S jakými poplatky se můžete u platební karty setkat

Poplatek za platbu kartou u nás: Zákazník obvykle při placení kartou nic neplatí. Může se však stát, že při nákupu do určité výše (například do 20 Kč) může obchodník účtovat poplatek za platbu kartou. Tento poplatek bývá obvykle nastaven z toho důvodu, že obchodník platí poplatky za provoz terminálu i za každou provedenou transakci a v případě nízkých transakcí může být platba kartou pro obchodníka ztrátová. Obchodník však musí vždy zákazníka o případném poplatku za platbu kartou informovat.

Poplatek za platbu kartou v zahraničí: Pokud platíte kartou v zahraničí, může být účtován poplatek za platbu nebo výběr hotovosti v cizí měně. Detail o výši poplatku pak zjistíte přímo u své banky. Těmto typům poplatků se lze jednoduše vyhnout například pomocí účtu u Revolut banky.

Ostatní poplatky související s platební kartou:

Měsíční poplatek za vedení karty: U některých běžných účtů a typů karet je potřeba splnit určitý objem bezhotovostních plateb, aby za kartu nebyl účtován měsíční poplatek.

Poplatek za (opětovné) vydání karty: Některé banky mohou účtovat poplatek za vydání nové karty nebo za náhradu ztracené nebo ukradené karty. Ve vybraných případech může být poplatek účtován pouze i v případě vydání karty pro dalšího disponenta.

Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu: Banky často účtují poplatek za výběr hotovosti. V některých případech je tento poplatek účtován zejména v případě, pokud se jedná o bankomat, který nepatří vaší bance. V případě kreditních karet se navíc jedná o vysoké částky.

Poplatek za výběr hotovosti ze zahraničního bankomatu: V případě výběru hotovosti v zahraničí může být účtován poplatek nejen za výběr hotovosti v cizí měně, ale také za měnovou konverzi při výběru.

Dotaz na účetní zůstatek v bankomatu: Další typický poplatek bývá při dotazu na účetní zůstatek. Některé banky tento poplatek účtují v případě, že je dotaz proveden v bankomatu jiné banky.

Poplatek za cizí měnu: Při platbách kartou v zahraničí nebo při online nákupu v jiné měně může banka účtovat poplatek za zahraniční transakci.

Změna parametrů karty (limit, povolení nebo zakázání internetových plateb atp.): Pokud je změna provedena prostřednictvím pobočky nebo telefonicky, banky obvykle za tento úkon účtují poplatek.

Banky mohou účtovat i další poplatky, dle vlastního sazebníku. Například poplatek za opakované vydání PIN, za výpis účtu ke kartě atp. Informaci o sazbách i poplatcích obvykle najdete na stránkách banky nebo se můžete informovat na jejich klientské lince.

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Chcete přijímat platby kartou?

Napište nám!