Proč je platební brána lepší než bankovní převody?

Přestože můžeme sledovat dlouhodobý stoupající trend pro různé typy online plateb (platba kartou, Google Pay, Apple Pay, QR platba…), klasické platby bankovními převody mají na trhu stále své místo a jejich procento není zanedbatelné. Přestože jsou dnes bankovní převody mnohem rychlejší, než tomu bylo v minulosti, stále platí za jednu z nejpomalejších a uživatelsky náročnějších platebních metod.

Platební brány mají na trhu své nezastupitelné místo právě díky tomu, že uživatelům i obchodníkům přináší zjednodušení nákupního procesu. Obchodníkům pak navíc přináší i administrativní úlevu. Proč je tedy platební brána pro obchodníky lepší než běžné bankovní převody?

Platby kartou stále více dominují českému trhu

Obrázek graficky znázorňuje vývoj platby kartou vs bankovní převod. Počty plateb s kartami meziročně opět vzrostly a dostaly se na necelé 1,8 miliardy. V porovnání s necelými 1,5 miliardami za rok 2020 tak nárůst představoval 309 milionů transakcí. Stačí se podívat na aktuální statistiky, viz obrázek ČNB, kde můžete vidět, že počet plateb kartami v roce 2021 opět meziročně vzrostl a dostal se na téměř 1,8 miliardy. V porovnání s necelými 1,5 miliardami za rok 2020 tak nárůst představoval 309 milionů transakcí.

Bankovní převody nemají automatické připomínky

Platební brána Pays nabízí obchodníkům možnost automatických připomínek, které prokazatelně zvyšují úspěšnost dokončené transakce. Když náhodou transakce selže, Pays pošle automatický notifikační email, prostřednictvím kterého lze platbu opětovně dokončit. K dispozici jsou jak automatické připomínky pro platbu kartou, tak i pro rychlou QR platbu převodem. Tuto funkci Vám běžný bankovní převod nenabídne.

Bankovní převody nenabízí jednoduchou možnost vratky

Může dojít k situaci, kdy bude potřeba zákazníkovi peníze vrátit. Pokud by platil převodem na účet, bude muset obchodník tuto transakci vyhledat v bance a zadat ručně údaje pro vratku. U platební brány Pays jednoduše transakci najdete v jejím administračním rozhraní a jednoduchým kliknutím peníze vrátíte. Můžete navíc nastavit, jakou výši částky chcete zaslat zpět (pokud se například dohodnete na kompenzaci v určité výši).

Bankovní převody neinformují o selhání nebo úspěšnosti platby

Jak jsme již zmínili v prvním bodě, díky platební bráně máte k dispozici automatické připomínky pro platbu kartou včetně druhého pokusu o platbu. Pokud je transakce úspěšná, Pays samozřejmě zasílá automatický email s potvrzením jak zákazníkovi, tak obchodníkovi. Obchodník je tak mnohem lépe informován, zda transakce proběhla nebo ne.

Bankovní převody nezaručí správnost vyplněných údajů

Jednou z největších výhod platební brány je, že eliminuje riziko chyby ze strany zákazníka, pokud jde o platbu. Při platbě převodem musí zákazník často údaje ručně zadávat, a tak se stane, že špatně vyplní variabilní symbol nebo zadá jiné údaje, což následně způsobuje nepříjemnosti oběma stranám při dohledávání platby a vyřizování objednávky.

Bankovní převody neumožňují alternativní platbu

Může se stát, že platba zákazníkovi opakovaně neprojde. V takovém případě mají možnost obchodníci využít tzv. platební předpis, pomocí kterého pošlou odkaz pro platbu emailem. Zákazník tak může prostřednictvím tohoto odkazu platbu jednoduše dokončit.

A co rychlost transakce?

U mnoha obchodníků hraje rychlost transakce velkou roli. Výhodou platby prostřednictvím platební brány je, že prostředky jsou k dispozici nejen velice rychle, ale stav transakce lze velice jednoduše sledovat. Obchodník se tak mnohdy nemusí vyptávat zákazníka na stav platby a má přehled o svém cash-flow.

Bankovní převody nenabízí další možnosti platby

Existují zákazníci, kteří rádi zaplatí bankovním převodem. Pak jsou ale zákazníci, kteří budou vždy při platbě preferovat jinou možnost platby, například platbu kartou, Apple Pay, Google Pay nebo rychlou QR platbu. A právě o tyto zákazníky se může obchodník připravit, pokud bude nabízet pouze omezené možnosti platby.

Závěrem – jsou bankovní převody “levnější”?

Někteří obchodníci oponují, že bankovní převody jsou pro ně lepší, protože nic nestojí. Není to tak úplně pravda, protože při platbě běžným bankovním převodem nemá obchodník žádné informace o stavu platby a musí spoléhat na to, že zákazník provede transakci do požadovaného počtu dní.

Zákazník si mezitím může nákup rozmyslet, nebo si vybere jiného obchodníka, který mu umožní okamžitou platbu, což znamená i podstatně rychlejší vyřízení a expedici objednávky. Následující administrativní úkony spojené se stornem objednávky pak přináší obchodníkovi další náklady, které jsou ve výsledku vyšší než samotné procento z úspěšné transakce.

Rychlá QR platba jako kompromis

Pokud nechcete nabízet možnost platby kartou z důvodu vyšších poplatků, platební brána Pays nabízí alternativu v podobě platební brány pouze pro QR platby, která je výhodná zejména pro obchodníky s menším obratem a přináší mnohé výhody:


< předchozí článek - další článek >

Hledáte platební bránu, kterou budete moci začít používat bez dlouhého čekání na aktivaci?

Kontaktujte nás