Proč jsou QR platby populární?

Podle údajů Raiffeisenbank provedla více než třetina klientů v roce 2021 jednorázové platby prostřednictvím QR kódu. Dle údajů KB navíc jen za poslední rok vzrostlo použití QR plateb o více než 90 %. Jedná se o velice populární nástroj jak u zákazníků, tak i obchodníků.

Hlavní výhody QR platby pro zákazníky:

Rychlost

Jednou z největších výhod používání QR kódů je, že usnadňuje okamžitou platbu. Platba pomocí QR kódů je ve srovnání s bankovním převodem, kde zákazník musí vše zadat ručně, extrémně rychlá. Vše, co uživatel musí udělat, je jednoduše otevřít bankovní aplikaci ve svém mobilu, naskenovat QR kód a potvrdit zpracování platby. Během několika sekund je pak platba provedena.

Bezpečnost

Obrázek shrnuje hlavní výhodu QR platby pro zákazníky – rychlost, bezpečnost, jednoduchost, spolehlivost, a navíc stačí mít u sebe chytrý telefon. Více informací přímo v článku. Platby pomocí QR kódů jsou bezpečné. Je to proto, že QR kód pro platby neobsahuje žádné citlivé nebo osobní údaje. Jsou v něm zakódovány pouze informace pro automatické vyplnění položek pro provedení rychlého bankovního převodu. Prostřednictvím QR kódu se pouze přenesou tyto informace do bankovní aplikace, která následně pošle šifrovaným kanálem požadavek na převod peněz do banky.

Jednoduchost při placení

Platby pomocí QR kódu jsou velmi snadné. Potřebujete pouze chytrý telefon s fotoaparátem a QR kód, který je tištěný nebo v elektronické podobě. Pokud sami chcete dostat zaplaceno, můžete si jednoduše vygenerovat vlastní QR kód pomocí našeho generátoru.

Vysoká spolehlivost

Platby pomocí QR kódu jsou klasifikovány jako spolehlivá platební metoda, protože eliminuje pravděpodobnost chyby. Díky tomu, že jsou po načtení QR kódu údaje předvyplněny, nemusí zákazník nic ručně zadávat a minimalizuje se riziko zadání chybných údajů.

Stačí telefon a internetové připojení

Další výhodou QR platby je, že zákazník nepotřebuje mít u sebe hotovost nebo platební kartu. Pro provedení QR platby stačí mít chytrý telefon a internetové připojení.

Hlavní výhody platební brány pro QR platby

QR platby jsou skvělá alternativa pro obchodníky, kteří nabízí pouze prodej v hotovosti nebo bankovním převodem a chtěli by svým zákazníkům poskytnout další možnost online platby. Platební brána Pays proto nabízí obchodníkům, kteří nechtějí platit vyšší poplatky za platby kartou, platební bránu zaměřenou čistě na QR platby.

QR platby jsou levné

Výhodou platební brány Pays je velice nízká cena za transakci. Zatímco poplatek za transakci kartou se u běžného malého obchodníka pohybuje kolem 2% z každé transakce, za QR platbu je sazba 1% nebo nižší bez ohledu na výši transakce. Hlavní výhody však nespočívají jen v nízké ceně. Obchodník totiž získává spolu s platební bránou další zajímavé funkce jako jsou:

Rychlá aktivace platebního účtu

Pokud chce obchodník mít k dispozici platby kartou, napojení je schvalováno i acquirerem (třetí strana), prostřednictvím kterého mohou být takové platby zpracovány. QR platby lze aktivovat okamžitě, protože tato forma platby nepodléhá schvalování dalšími stranami.    

Automatické připomínky pro platby

Součástí platební brány jsou nadstandardní funkce jako automatické připomínky pro platbu, díky kterým obchodníkům odpadá starost s urgováním. Tato funkce zároveň zvyšuje úspěšnost dokončených transakcí.

Jednoduché administrační rozhraní

Díky platební bráně budete mít přístup do jednoduchého administračního rozhraní, kde budete mít k dispozici přehled o veškerých přijatých platbách. V přehledech mají uživatelé k dispozici různé filtry, které pomáhají vyhledávat platby a provádět jednoduché vratky.

Bezplatné měsíční výpisy i přehledy

Výhodou platební brány je, že automaticky zpracovává, třídí a páruje příchozí transakce. Kromě toho, že o svých transakcích mají uživatele přehled v administračním rozhraní, mohou si dále zobrazit měsíční výpisy, které si lze stáhnout v xls, pdf nebo csv formátu.

Exporty pro účetní programy

V případě potřeby nabízí platební brána jednoduchý a rychlý export do souborů, které jsou kompatibilní se všemi známými účetními programy.

Rychlý převod na vlastní účet

Platby, které proběhnou prostřednictvím platební brány Pays, si můžete okamžitě převést na svůj účet. K převodu prostředků dojde nejpozději následující pracovní den.

Závěr

Platební brána Pays pro QR platby je vhodná zejména pro menší a začínající obchodníky, kteří uvažují o zavedení další možnosti platby online, ale nechtějí platit vyšší poplatky za karetní transakce. Otestovat naší platební bránu včetně QR platby můžete zde.

Další související články:


< předchozí článek - další článek >

Chcete vyzkoušet platební bránu pro QR platby?

Napište nám