Jak poznat falešný profil na Facebooku

Pokud chcete rozpoznat falešný profil na Facebooku, je potřeba se na něj podívat v kontextu několika faktorů. Jeden samotný neúplný údaj totiž nemusí nutně znamenat, že majitel účtu vystupuje pod falešnou identitou nebo se jedná o robota. Na co se tedy zaměřit, pokud chcete zjistit, zda se jedná o důvěryhodný profil?

Profilový obrázek

Na obrázku je postup, jak lze ověřit uživatele pomocí fotografie, což je uvedeno i v článku. Stačí stáhnout fotografii a dát vyhledávání souvisejících obrázků pomocí images.google.com. Díky tomu lze například zjistit, že se jedná o méně známou zahraniční celebritu, anebo komerční obrázek. Profilová fotografie může o účtu hodně napovědět. Pokud například účet má pouze jedinou profilovou fotografii a jedná se o nově založený profil, pak tento profil patrně není důvěryhodný. Velká část dlouhodobých uživatelů totiž profilové fotky jednou za čas obvykle obměňuje.

Další běžnou praxí u falešných účtů bývají fotografie celebrit, z fotobank nebo žádný obrázek. Fotografie lze navíc pomocí Google ověřit. Stačí, když si danou fotografii stáhnete a zkusíte vyhledat více informací prostřednictví Google Images:

  1. Stáhněte fotografii.
  2. Navštivte stránku https://images.google.com/
  3. Klikněte na ikonku fotoaparátu.
  4. Fotografii nahrajte (například přetažením) a dejte vyhledat

Dle souvisejících výsledků pak můžete případně zjistit, jestli se k takovému obrázku vážou další dostupné informace, které mohou pomoci určit, zda se jedná o falešný profil.

Hlavní informace o uživateli

Pokud má uživatel například v obecných informacích uvedeno, že studoval slavnou zahraniční univerzitu, je ředitelem Ferrari a má zároveň obrázek celebrity, patrně se nejedná o důvěryhodný profil. Skutečné profily mnohdy uvádí adekvátní školu nebo zaměstnání. Může se jednat o užitečný údaj, který lze porovnat s ostatními informacemi v profilu. Sám o sobě ale samozřejmě nevypovídá o ničem.

Seznam přátel

Přestože se u mnohých pravých profilů, které dbají na své soukromí, množství přátel nezobrazuje, může se jednat o užitečný faktor při určování, zda se jedná o falešný profil, a to obzvláště pokud například vidíte, že osoba má mnoho zahraničních přátel, které též o sobě uvádí neúplné informace a jejichž profily nepůsobí věrohodně. Takový uživatel má často velké množství přátel a zároveň minimum interakcí u příspěvků.

Jméno v URL vs jméno v profilu

Mnoho falešných účtů na Facebooku má v adrese URL a v profilu jiné jméno. Stává se to, když je „hacknut“ účet skutečné osoby a pak je provozován pod jménem jiné osoby. Účet také mohl být vytvořen pro nějakou činnost a pak je záměrně změněno jméno, aby mohl propagovat jiná témata.

-	Poukazuje na rozdíl jména v URL a následně v profilu.

Zdroj obrázku: Malwarefox.com

Pokud má navíc osoba neobvyklé jméno, lze takový profil zkusit ověřit pomocí vyhledávání. V případě příliš obecného jména lze přidat lokalitu, je-li u profilu uvedena. Podle jména se pak mohou zobrazit zajímavé výsledky, které případně pomohou potvrdit, zda se jedná o pravý profil.

Příspěvky na zdi a interakce

Hodně toho o profilu napoví samotné příspěvky. Pokud uživatel zveřejňuje příliš mnoho odkazů na jednu nebo více webových stránek se spoustou reklam, je jasné, že takový účet slouží k propagaci a pravděpodobně se jedná o falešný účet. Skutečné účty obvykle sdílí různorodé věci, ať už se jedná o pozvánky na akce, videa, vtipy, fotografie atp. Pokud jsou tedy na zdi uživatele jednotvárné příspěvky, může se též jednat o falešný účet.

Proč falešné profily existuji?

Facebook obvykle dovede takové účty eliminovat, protože se často jedná o roboty. V mnohých případech však detekce falešného profilu trvá mnohem déle a je vázána také na to, zda je takový účet reportován ostatními uživateli.

Co dělat, když objevíte falešný účet

Pokud jste objevili falešný účet (osoba se například vydává za někoho jiného), nejlepší, co můžete udělat je, že takový účet přímo nahlásíte Facebooku. Přesné instrukce má odkaz na těchto stránkách:

Co mohu udělat, abych se nestal obětí podvodu skrze falešný účet?

Nikdy nepřijímejte žádosti o přátelství od zcela neznámých lidí. Stejně tak neotevírejte zprávy od cizích účtů, obzvláště pokud takové zprávy obsahují odkazy a různé formu žádosti. Může se také stát, že účet někoho blízkého byl napaden a zašle vám odkaz na neznámou zahraniční adresu. Zeptejte se, o jaký obsah se jedná, popřípadě napište takové osobě soukromě na telefonní číslo.  

Pokud potvrdíte přátelství s někým neznámým, hrozí vám, že takový člověk vám skrze osobní údaje ukradne identitu. Tito tzv. „Scammeři“ se obvykle snaží skrze osobní údaje získat více informací, změní například fotografii i jméno a následně kontaktují nejbližší se žádostí o peníze a se škodlivým odkazem.

Obchodujte bezpečně

Ať už prodáváte nebo nakupujete na Facebooku, vždy si prověřte profil, se kterým jednáte. V souvislosti s těmito praktikami jsme pro vás navíc vydali následující články:


< předchozí článek - další článek >

Hledáte jednoduché a bezpečné platební řešení pro prodej na Facebooku?

Kontaktujte nás