Nevyplatí se vám platební terminál? Vyzkoušejte QR platby

I když se Česká republika řadí ke špici v oblasti bezkontaktních plateb, mnoho obchodníků stále preferuje příjem pouze v hotovosti. V souvislosti se zrušením EET se dokonce spekuluje o tom, že v reakci na tuto změnu mnozí obchodníci zrušili platby kartou. Platební terminály si totiž pořizovali právě kvůli EET, který vedle plateb kartou také umožňoval jejich evidenci. 

I přesto, že se během posledních týdnů v médiích mluví o tom, jak se vrací trend platby v hotovosti, dle nejnovějších průzkumů stále více Čechů preferuje platby mobilem nebo hodinkami. Téměř 60 % zákazníků platí v dnešní době v hotovosti jen proto, že obchodník nebere karty. Dle statistik navíc celá pětina zákazníků odchází jinam, pokud obchodník karty nepřijímá (a situace to dovoluje). Obchodníci neberou karty především v segmentu gastronomie, a to zejména v menších městech a v Karlovarském kraji.

Nejčastější důvody, proč obchodníci preferují hotovost:

    Obrázek shrnuje nejčastější důvody, proč obchodníci preferují platby v hotovosti – nechtějí platit poplatky z transakcí i za provoz terminálu, riziko pozdějšího storna zákazníkem v bance, špatné připojení a potřeba hotovosti pro vyplácení mezd, platby dodavatelům nebo z důvodu sezónního provozu.
  1. Poplatky za transakce: Jeden z nejčastějších důvodů, proč obchodníci preferují platbu v hotovosti je, že nechtějí hradit poplatky za karetní transakce i provoz terminálu. Díky platbě v hotovosti se lze takovým poplatkům jednoduše vyhnout.
  2. Riziko stornování platby: Při placení kartou vždy existuje určité riziko stornování transakce, například v případě, že se držitel platební karty rozhodne platbu reklamovat nebo byla taková karta odcizena a proběhla nepovolená bezkontaktní platba. Obchodník pak musí obvykle peníze nejen vrátit, ale řešit další administrativě náročné úkony, které jsou s reklamací spojené. U hotovostních plateb toto riziko odpadá.
  3. Zhoršená kvalita připojení: Například na obtížně dostupnějších místech může být provoz terminálu problematický a může docházet k výpadkům.
  4. Snadnější přístup k hotovosti: V hotovosti je v gastro a dalších provozovnách běžně vyplácena i část mzdy na základě dohody se zaměstnancem včetně dýšek. Mnozí dodavatelé si navíc v tomto odvětví stále nechávají platit „na ruku“.

Dalším odvětvím, kde stále nejsou terminály hojně zastoupeny, jsou místa, která mají pouze sezónní provoz. Přes letní nebo i zimní měsíce jsou v dočasném provozu různé stánky s občerstvením, které jsou otevřeny pouze po dobu vybrané sezóny a obchodníci nemají motivaci k zařizování terminálu na několik týdnů v roce. Jedná se obvykle o stánky, které jsou u vody, u cyklotras, na festivalech, trzích a další.

Existují poskytovatelé platebních terminálů, kteří jsou schopni platební terminál zapůjčit na kratší období. Pořadatelé trhů, koncertů, festivalů a podobných akcí mohou například využít zapůjčku terminálu od portálu smsticket. A to bez problému jen na jednu akci.

Je totiž potřeba počítat s tím, že pokud obchodník nutí zákazníka platit pouze v hotovosti, pak se může snadno stát, že zákazník udělá menší objednávku nebo u obchodníka nenakoupí vůbec. Navíc dle průzkumu STEM až třetina Čechů nákupem v hotovosti pouze rozměňuje peníze, což může obchodníkovi způsobit komplikace s vracením na platbu.

Řešení? QR platby

Pokud jste obchodník, nechcete řešit zapojování terminálu, ale zároveň chcete umožnit svým zákazníkům jinou než hotovostní platbu, můžete vyzkoušet platby prostřednictvím QR kódu. Je to jednoduché, rychlé a je to zadarmo. Jedná se o nejlepší alternativu v případě, že zákazník nemá k dispozici hotovost a obchodník nechce používat platební terminál.

Jak QR platba funguje

Zákazník pomocí své aplikace pro internetové bankovnictví v mobilu oskenuje QR kód, ve kterém jsou uloženy veškeré údaje pro platbu, a pak potvrdí transakci. Přímo na displeji telefonu se ukáže, že transakce proběhla úspěšně.

Jak vytvořit QR kód

QR kód můžete jednoduše vytvořit přímo v aplikaci bankovnictví nebo třeba přes náš generátor QR kódu pro platby, který funguje velmi dobře i v mobilním rozhraní. Jednoduše zadáte potřebné údaje a necháte vygenerovat kód pro platbu, který zákazník oskenuje a potvrdí transakci.

Hlavní výhody QR platby

Hlavní nevýhody QR platby

QR platba nebude fungovat pro zahraniční zákazníky. Je uzpůsobena pouze pro transakce mezi tuzemskými bankami. 

Související články:


< předchozí článek - další článek >

Chcete půjčit platební terminál na zkoušku?

Kontaktujte nás!