Platby mobilem, aneb co byste jako obchodníci měli vědět

Podle nejnovějších dat od společnosti Mastercard, více než 30 procent Čechů platí mobilem. I když jsou podle společnosti Mastercard mobilní telefony v současnosti nejvíce používány pro internetové vyhledávání, e-maily a sociální sítě, tak online nakupování i využívání platebních aplikací se stále řadí mezi deset hlavních aktivit.

Co platby mobilem představují?

Dnešní technologie umožňují provádět platby prostřednictvím chytrého zařízení jako je chytrý telefon, chytré hodinky i náramky nebo tablet. Výhodou těchto plateb je, že díky pokročilé šifrovací technologii posouvají bezpečnost plateb na další, vyšší úroveň.

Mobilní peněženka

Chytré telefony dále nabízí možnost mobilních peněženek, kam zákazníci mohou jednoduše nahrát platební karty, které lze následně používat pro rychlejší platby. Mobilní peněženka plně nahrazuje fyzickou peněženku za předpokladu, že obchodník podporuje přijímaní bezhotovostních NFC plateb. Hlavní mobilní peněženky jsou:

Velkou výhodou používání mobilní peněženky je bezpečnost v případě odcizení, protože platby mobilem jsou vždy šifrované a jsou možné pouze po bezpečnostním ověření (například po zadání PIN, otisk prstu, FACE ID atd.).

Jak platby mobilem fungují?

Mobilní platby jsou založeny na technologii NFC (near-field communication). NFC technologie umožňuje chytrým zařízením sdílet informace, když jsou blízko u sebe. Jelikož zařízení musí být pro úspěšnou transakci ve velmi těsné blízkosti prodejního místa, jedná se o další bezpečnostní prvek, který neumožňuje provést náhodnou platbu na jiné zařízení. Platba je při transakci okamžitě zpracována.

Jaké výhody platby mobilem přináší?

Na obrázku jsou shrnuty hlavní výhody pro platby mobilem: Pohodlí, rychlost a bezpečnost. Více informací najdete přímo v článku. Hlavní výhody mobilní platby pro obchodníky i klienty jsou následující:

1. Pohodlí

Výhodou elektronického zpracování platby je, že ani obchodník a ani zákazník nemusí přepočítávat peníze. Bezhotovostní platby hrají důležitou roli i při dodržování hygienických opatření, protože se obě strany vyhýbají manipulaci s hotovostí.

2. Rychlost

Další klíčovou výhodou, kterou platby mobilem přináší, je samotná rychlost. Ať už platíte s pomocí mobilního telefonu online nebo v kamenné prodejně, mobilní transakce se dokončí během vteřiny.

3. Zabezpečení

Platby mobilem nabízí vyšší úroveň zabezpečení, než je běžná platba fyzickou kartou. Jsou to právě tzv. tokeny, které se používají k zabezpečení bankovních údajů. Tento token vzniká při nahrání údajů o platební kartě do mobilu a lze jej použít k provedení digitálních nákupů, zatímco skutečné informace o vaší kreditní kartě nejsou vůbec používány a zůstávají bezpečně uloženy. Tato technologie účinně snižuje počet podvodů při zpracování digitálních transakcí.

Typy mobilních plateb

Existují různé typy mobilních plateb, které usnadňují různé typy transakcí. Patří mezi ně:

NFC platby

Platby NFC umožňují bezdrátový přenos dat z jednoho zařízení do druhého v bezprostřední blízkosti. Systémy mobilních plateb, jako jsou Google Pay, Apple Pay a Samsung Pay, využívají technologii NFC k usnadnění bezkontaktních transakcí po celém světě. Některé země dokonce začínají používat technologii NFC nejen k provádění plateb, ale i k ověřování totožnosti. Díky tomu není potřeba standardní čipová technologie, debetní či kreditní karta.

Platby mobilem v prohlížeči

Mobilní platby v prohlížeči usnadňují platby na internetu. Jakmile přejdete na stránku pokladny, umožní vám zadat platební údaje a rychle dokončit transakci. Jedná se o různá integrovaná řešení (včetně platebních bran) a vestavěné rozhraní umožňuje rychlý a snadný proces nákupu.

Platby mobilem prostřednictvím aplikace

Jedná se o platby, které lze provádět v rámci samotné aplikace. Platba přímo v aplikaci usnadňuje obchodníkům prodej zboží i služeb. V rámci aplikace může zákazník nahrát své platební údaje a pak jednoduše nakupovat. Nákup prostřednictvím aplikace je velice populární, protože se obvykle jedná o uživatelsky přívětivá řešení, který přináší vyšší konverze a eliminují předčasné opuštění aplikace, pokud si uživatelé chtějí něco zaplatit.

QR platby mobilem

Popularita QR plateb je na vzestupu, a to díky své jednoduchosti a rychlosti provedení. Zákazníkům stačí mít nainstalované mobilní bankovnictví své banky, prostřednictvím kterého jednoduše naskenují QR kód a dokončí platbu. QR platbu si můžete vyzkoušet (vygenerovat platební QR kód) i díky našemu online QR generátoru.

Prodávejte online s pomocí Pays

Podle Evropské rady je Česká republika jednou z předních zemí v Evropě v oblasti bezkontaktních plateb. Jejich počet se od zavedení v roce 2011 zvýšil a rychle se staly normou na trhu. Bezkontaktní platby představují přibližně sedmdesát procent všech výdajů placených kartami v České republice.

Nabízet zákazníkům možnost platby mobilem znamená rozšířit svůj eshop o další moderní platební metodu, díky které můžete nejen zvýšit prodej, ale urychlit transakce. V roce 2021 vzrostlo množství digitálních plateb o téměř 30 % a dle statistik společnosti Worldpay se v Evropě pro platby mobilem očekává minimálně další 10% meziroční růst až do roku 2024.

Platební brána Pays navíc nabízí obchodníkům jednoduchý způsob, jak sjednotit prodej a data z e-shopu a z kamenné prodejny. Díky Pays budete mít data o veškerém prodeji v jednom přehledném administračním rozhraní.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte platební bránu, která dovede sjednotit příchozí transakce z terminálů a internetu?

Kontaktujte nás