Platby SIPO: Vyplatí se tato služba?

I když SIPO platby hrají u části obyvatelstva nezastupitelnou roli (zejména u starších lidí) a nedovedou si bez něho úhradu plateb představit, je v současné době určitě jednodušší vyřešit vaše odchozí platby jednoduchým nastavením prostřednictvím stránek dodavatele, internetového bankovnictví nebo i aplikace v mobilním telefonu, a to bez dalších nákladů nebo poplatků.

Dodavatelé navíc dnes nabízí i jinou a jednodušší formu platby než SIPO – například pomocí jejich webových stránek, aplikace nebo QR kódu. Přímou platbu namísto SIPO preferuje i Český rozhlas nebo Česká televize, s těmi je přitom SIPO nejčastěji spojováno.

Jak funguje SIPO?

Obrázek zobrazuje seznam bank, které podporují inkasní platby SIPO: Komerční banka, a.s., Československá obchodní banka, a.s., MONETA Money Bank, a.s., Česká národní banka, Česká spořitelna, a.s., Fio banka, a.s., TRINITY BANK a.s., Peněžní dům, Záložna CREDITAS, UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, Air Bank a.s., BNP Paribas Personal Finance SA, Expobank CZ a.s., Raiffeisenbank a.s., mBank S.A., organizační složka, Volksbank Raiffeisenbank Nordoberpfalz eG pob, Oberbank AG pobočka Česká republika Pro to, aby vše fungovalo, jak má, je vždy potřeba navštívit pobočku České Pošty a následně nastavit platby u všech jednotlivých dodavatelů služeb prostřednictvím tzv. Osobního spojovacího čísla. Jedná se o jedinečný identifikátor, díky kterému se platby sdružují pod jeden SIPO účet spotřebitele. S každým dodavatelem, kterého chcete zařadit do SIPO musíte vykomunikovat, že chcete provádět tuto formu platby. Vyřízení SIPO může být z pohledu spotřebitele časově náročné, protože je potřeba:

  1. Navštívit pobočku České pošty v pracovní době.
  2. Vykomunikovat s jednotlivými dodavateli tuto formu platby, někteří dodavatelé mohou vyžadovat vyplnění dodatečného formuláře, který se následně zasílá zpět.
  3. Zajistit úhradu prostředků, která je vždy spojena s nějakým poplatkem. Tento poplatek byl navíc oproti roku 2022 navýšen (kromě potvrzení emailem za SIPO inkasní platbu).

SIPO lze hradit následujícími způsoby:

U SIPO se také platí za vyhotovení Potvrzení o uhrazených platbách SIPO, zatímco bankovní výpis, kde si můžete kdykoliv prohlédnout vaše odchozí transakce, máte k dispozici v internetovém bankovnictví zcela zdarma.

Jak odhlásit a zrušit SIPO

V prvé řadě je potřeba přenastavit způsob platby za služby, které prostřednictvím SIPO hradíte. Obvykle stačí nastavit trvalý příkaz ve Vašem internetovém bankovnictví a informovat dodavatele o změně platby. Informaci o tom, jak jednoduše změnit platbu najdete obvykle na webových stránkách dodavatele, případně se s ním můžete spojit telefonicky. Jakmile máte veškeré platby přenastavené, SIPO se automaticky zruší samo, a to za předpokladu, že na něj již není navázána žádná platba. SIPO lze zrušit osobní návštěvou pobočky České pošty nebo elektronickou cestou (email, datová schránka). V případě emailové žádosti musí být žádost o zrušení SIPO podepsána elektronicky (za pomocí certifikátu).

Oznamovací povinnost

V případě, že rušíte SIPO na pobočce České pošty, s platbami za rozhlasový i televizní poplatek je spojena tzv. oznamovací povinnost a vyplňují se tak další formuláře. SIPO však lze prostřednictvím Českého rozhlasu i televize jednoduše zrušit online. V obou případech stačí navštívit webové stránky a následovat pokyny pro přímou platbu. Nemusíte se tak trápit vyplňováním formulářů na poště, protože jak Český rozhlas, tak i Česká televize za vás změnu provedou online.

Český rozhlas: jak na zrušení SIPO

Český rozhlas umožňuje platbu online prostřednictvím platební brány Pays přímo ze svých stránek za pomocí tzv. Online účtu poplatníka, kde lze jednoduše spravovat jak své nebo další domácnosti, tak i podnikatelské subjekty. SIPO si lze u Českého rozhlasu zrušit po založení účtu poplatníka. V online účtu pak jednoduše zvolíte “Převést SIPO na přímou platbu” a rozhlas za Vás změnu provede. Nemusíte tak chodit na pobočku České pošty.


< předchozí článek - další článek >

Hledáte vhodnou platební bránu pro příjem peněz od zákazníků.

Kontaktujte nás