SEPA: co to je, jaké jsou poplatky a jak dlouho trvá převod

SEPA neboli Single Euro Payments Area (v překladu jako Jednotná oblast pro platby v EUR) vznikla za účelem zjednodušení bezhotovostního převodu v eurech. Jedná se o oblast, v níž spotřebitelé, firmy nebo jiné subjekty mohou odesílat i přijímat platby v EUR nejen vnitrostátně, ale také mezi jednotlivými zeměmi, a to bez ohledu na svou zeměpisnou polohu. Díky tomu je SEPA platba oproti běžnému zahraničnímu převodu rychlejší, levnější, jednodušší a efektivnější. SEPA platby jsou určené pro země, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP). Nejedná se pouze o členské státy EU, ale také Island, Lichtenštejnsko, Monako, Vatikán, Andorru, Švýcarsko, San Marino a Norsko. Andorra a Vatikán jsou nejnovějšími členskými zeměmi, které se k SEPA připojily v roce 2019.

Historie SEPA

SEPA jakožto Jednotná oblast pro platby v EUR byla zavedena již v roce 2008, kdy bylo možné provádět platbu pouze formou bankovního převodu. Tato forma platby je dodnes nejpopulárnější. Evropská rada pro platby uvádí, že více než 20 miliard převodů ročně používá tento způsob transakce.V roce 2009 pak byla spuštěna možnost inkasa. V eurozóně byla SEPA plně zavedena v roce 2014 evropským bankovním a platebním odvětvím, a to s podporou národních vlád, Evropské komise, Eurosystému (měnová autorita eurozóny a členských zemí EU, které zavedly EUR jako svou úřední měnu) a dalších veřejných orgánů. SEPA nejen umožnila rychlejší a levnější provádění bezhotovostních plateb v eurech, ale také dokončila zavedení eura jako jednotné měny.

Členské státy SEPA

Rakousko, Belgie, Británie, Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irská republika, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Španělsko a Švédsko, 3 země EHP (Evropský hospodářsky prostor) – Norsko, Lichtenštejnsko, Island a také Švýcarsko a Monako.

Jaké údaje jsou povinné pro SEPA převod?

Pro SEPA úhradu jsou povinnými údaji IBAN (číslo účtu příjemce v mezinárodním formátu), jméno/název účtu příjemce, částka. Měnou transakce je vždy měna EUR. Obecně se doporučuje také vyplňovat účel platby, a to v angličtině, protože se jedná o jazyk, který je obvyklý pro zahraniční platby.

Poplatky u SEPA platby

Na obrázku jsou uvedeny povinné údaje, které jsou potřeba pro provedení SEPA platby – IBAN, celé jméno nebo název účtu příjemce a částka Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/518 o poplatcích za přeshraniční platby v Unii stanovuje, že za úhradu v měně EUR z české banky do země EU/EHP (např. Německa) nemůže banka plátce účtovat vyšší poplatek než za úhradu v měně CZK v rámci bank v České republice. Jinými slovy SEPA platby musí být účtované stejně jako vnitrostátní platby a neplatí se za ně nic navíc. Záleží tedy na poplatcích nastavených Vaší bankou pro odchozí i příchozí platby.

Přestože mohou být převody SEPA na základní úrovni zdarma, některé banky mohou účtovat nominální poplatek. Tyto náklady mohou jít do provozních nákladů banky nebo to může být způsob, jak omezit požadavky na transakce.

Pokud navíc musíte před odesláním transakce SEPA převést své peníze na eura, budete pravděpodobně muset za převod mezi měnami zaplatit poplatek za konverzi. Tento poplatek je obvykle asi 1 % z celkové hodnoty transakce, ale přesnou částku stanoví vaše banka nebo platební služba.

Jaká je doba převodu pro SEPA platby?

Standardní doba zpracování SEPA platby je 24 hodin (ve většině případů) nebo 48 hodin v závislosti na době uzávěrky bank, pracovních dnech a svátcích. To je podstatně rychlejší než SWIFT převod, jehož dokončení může trvat až 5 dní. V případě častých SEPA plateb s vyšším objemem se doporučuje zřídit eurový účet, a to kvůli výhodnějšímu kurzu pro směnu.

SEPA vs SWIFT

Vedle SEPA jste se patrně setkali i s pojmem SWIFT. SWIFT je zkratka pro Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications a od svého zavedení na počátku 70. let je lídrem v usnadňování bankovních převodů v různých měnách po celém světě. Téměř každá země na světě je připojena k síti SWIFT, což pomáhá místním bankám a institucím zpracovávat mezinárodní převody. Chcete-li provést platbu SWIFT, budete potřebovat znát IBAN příjemce, který najdete na svém bankovním účtu a BIC, který lze spolu s IBAN jednoduše zjistit online. BIC je bankovní identifikační číslo, které je vázáno na síť SWIFT a někdy se přímo jako SWIFT označuje. Dále je potřeba vyplnit celé jméno a adresu příjemce i banky.  

HLAVNÍ ROZDÍLY MEZI SEPA A SWIFT PLATBOU

Na obrázku jsou zobrazeny rozdíly mezi SEPA a SWIFT platbou. SEPA lze provádět pouze v eur, platí pro eurozónu, jsou prováděny nejpozději do 48 hodin. K provedení SEPA platby stačí tři údaje – IBAN, jméno příjemce, částka a nesmí stát vice než tuzemská odchozí platba. Limit je 50,000 euro. Oproti tomu SWIFT platby lze provádět v jakékoliv měně, po celém světě, převod trvá obvykle 5 pracovních dní a jsou potřeba detaily včetně adresy, a to jak o bance, tak o příjemci. SWIFT převod bývá obvykle nákladný (vysoké poplatky), limit je 1.6 milionu dolarů.

Pro převod je rovněž důležitý kurz, který je mnohdy důležitější než poplatek.

Alternativa pro SEPA a SWIFT platby

Existuje mnoho platforem, prostřednictvím kterých lze zajistit rychlý a poměrně výhodný mezinárodní převod (např. Monese, Western Union, Starling Bank, Wise atp.). Oblíbeným řešením mezi běžnými spotřebiteli je Revolut, který používá více než 25 milionů uživatelů.


< předchozí článek - další článek >

Chcete platební bránu, která je skutečně spolehlivá?

Napište nám.